2009. január. 26. 05:30 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2009. január. 28. 14:39 Gasztro

Segítség kezdő férfiaknak - tippek, receptek

Sorozatunk második részében a krumpli és a hagyma házasság legfontosabb gyümölcsének(!) a paprikás krumplinak az elkészítésével foglalkozunk. E cikk írója, annak ellenére, hogy mindenféle húsok nagy barátja, ezt a két növényt tartja a legénykonyha két legfontosabb alapanyagának.

A hagyma fontossága a magyar konyhában elvitathatatlan. Használata a rántottától a lecsón keresztül a pörköltökig terjed. A szaft fogalma is elsősorban azt a különleges esszenciát jelenti, amely az aprított hagymának a zsíron történő megpirításával és megpaprikázásával jön létre. Ennek a bizonyos szaftnak az előállítása a paprikás krumpli készítésének is a legfontosabb eleme. Véleményünk szerint ehhez, bár a célnak akár a napraforgó olaj is megfelel, zsiradékként a sertészsír a legalkalmasabb. Túlzásba persze nem kell esni, annyi elég belőle, hogy a lábos alját vékonyan ellepje. Ebbe a felhevített zsiradékba kerül aztán a felaprított hagyma. Tulajdonképpen mindegy, hogy apróra, vagy karikára vágjuk, hiszen az ízeit így is, úgy is átadja a lassú tűzön sistergő zsírnak. A hagyma mennyiségét nehéz meghatározni, nem könnyű az arany középutat megtalálni, de három-négy közepes krumplihoz egy fej hagyma jó eredményt hoz.

Amikor a hagyma üvegesre pírul lehúzzuk a lábast a tűzről, és bőségesen megszórjuk pirospaprikával, és jól elkeverjük. Ezután rövid ideig, állandó kevergetés mellett, tovább pirítjuk hagymát, ez fontos pillanat, mert ekkor olvadnak bele a szaftba a pirospaprika aromái. Jöhet a lábasba a kockára vágott krumpli. Kicsit ezt is megforgatjuk, hogy egy kis szaft minden krumplira jusson, majd felöntjük vízzel, annyira hogy bőven ellepje.

Ha a víz felforrt, jöhetnek a fűszerek. Só, bors feltétlenül szükséges, de használhatunk majorannát, babérlevelet, fokhagymát, és belekarikázhatunk csípős zöldpaprikát is. Kis időre magára hagyhatjuk, arra a néhány percre, amíg a krumpli félig-meddig megpuhul. De vigyázat, mivel a főzés vége felé kerül bele a kolbász, semmiképpen ne hagyjuk teljesen megfőni a krumplit.

A paprikás krumpli tulajdonképpen kész lenne kolbász nélkül is, de manapság már elképzelhetetlen nélküle. Tulajdonképpen bármelyik alkalmas hozzá a főzőkolbásztól a parasztkolbászig, még a hűtő sarkában megbújó szárazkolbász, sőt alkalmasint a virsli is megteszi. Mindenképpen gazdagítja az ízét, sokkal inkább, mint az olykor ugyancsak betétként használt csipetke.

Apropó tészta. Nem feledkezhetünk meg a paprikás krumpli egyik másik fontos felhasználási területéről, az előkelően gránátos kockának nevezett krumplis tésztáról sem. Ennek készítésekor hasonlóan járunk el, mint a paprikás krumpli főzésekor, kicsit több zsíron pirítjuk a hagymát, és valamivel bővebb lében főzzük a krumplit. Amikor megfőtt, összetörjük és ebbe a paprikás tört krumpliba keverjük aztán a megfőzött tésztát.

A fenti ételek óriási előnye, hogy a hozzávalók – krumpli, hagyma, kolbász, tészta – szinte mindig megtalálhatók otthon, így valamelyik változat bármikor elkészíthető. Sajnos azonban megfelelő savanyúság nem mindig van a kamrában vagy a hűtőben, pedig a paprikás krumpli kovászos vagy csemege uborkával, ecetes almapaprikával, csalamádéval, céklával az igazi. Utána pedig egy laza fehérboros fröccsel, vagy egy pohár világos sörrel tökéletessé tehetjük az élvezeteket.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.