Szüreti finomságok és lelőhelyeik
A Gergely-naptár bevezetése előtt az év hetedik hónapja volt a szeptember, amit latin eredetű neve is jelez - septem, azaz hét. A 18. századi nyelvújítók gyümölcsönösnek hívták, a népi kalendárium Szent Mihály havának jegyzi. Ez az a hónap, aminek első napjától a vigyázó szemek a szőlőhegyre vetődnek. Egyed napján lépnek szolgálatba a szőlőpásztorok, hogy óvják a termést a betakarításig. Hagyományosan ezekben a hetekben kezdődik mindenfelé a szüret.
A Balaton északi partján, szeptember 13-14-én Tihanyban, 19-21-én Balatonfüreden lesznek szüreti napok, utcabállal, süllőfesztivállal egybekötve. A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban is 13-14-én várják a szüreti sokadalomba érkezőket. A skanzen három tájegysége, a szőlőtőkékkel beültetett Felföld, a Bakony-Balaton-felvidék és a Felső-Tiszavidék házai, pincéi, vásártere ideális helyszínei a gasztronómiai és kulturális programoknak, borkóstolóknak, kézműves bemutatóknak.
A fóti Fáy présházat a reformkor idején előszeretettel látogatták nagyjaink. Megfordult itt nem egyszer Vörösmarty Mihály, Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Barabás Miklós. Most, szeptember 21-én bárki halandó vendégeskedhet a „haza mindenesének”, Fáy Andrásnak a borházában. A város Károlyi-Ybl templomától szüreti buszjárat viszi a látogatókat a Somlyó oldalába, ahol szüreti felvonulással kezdődik az egész napos mulatság.
A Paks-Dunakömlöd faluházban és környékén ugyanezen a napon reggel 9-kor „civil fakanálforgatással”, azaz főzőversennyel veszi kezdetét a szüreti vigadalom. A délelőtt a hivatalos borbemutatóké és borkóstolóké, de a kömlödi nyitott porták este nyolcig várják a vendégeket. Utána már a helybelieknek is a közös szüreti bálon húzzák a talpalávalót.
Kalocsán szeptember 20-21-én 12. alkalommal kerül sor a paprika és a paprikás ételek fesztiváljára, amelyet most a borlovagok randevújával is összekötnek. Az ország borrendjeinek képviselőivel a Csajda csárdában találkozhatnak az érdeklődők.
Nagytétényben szeptember 27-én rendeznek szüreti felvonulást és bált. Reggel kilenckor a Szellmann-háztól indul a menet, hogy körbejárja a település utcáit. A Budafoki Fúvósegylet vezeti fel a Budafoki Promontor Borlovagrend tagjait, őket követik a nagytétényi, törökbálinti, érdi, szigethalmi népviseletbe öltözött fogatosok, lovasok. Az út során fiatal csíkóspárok mutatnak be hagyományos szüreti táncokat. Délután a borlovagrend új tagjait avatják, az este itt is a bálozóké. Lajosmizsén, az Új-Tanyacsárdában szeptember 28. a szüreti étkek és mulatság napja.
A hónap végén, szeptember 26-27-én tartják Tarpán a híres-nevezetes szatmár-beregi szilvanapokat, amely egyúttal az új pálinka ünnepe. Ugyancsak a nyíregyházi régió ad otthont a 27-28-i demecseri káposztás napoknak.