Csak magyar kormánypárti újságíróknak tartott “sajtótájékoztatót” Brüsszelben, a külügyminiszterek tanácsának szünetében Szijjártó Péter. A magyar tárcavezető kiosztotta az EU-t, a litván külügyminisztert, a külügyi főképviselőt, az ukránokat, beszólt a brüsszeli lakosoknak, de Oroszországot nem bírálta.
Óvodás reakciónak nevezte Szijjártó Péter, hogy az EU külügyi főképviselője a magyar miniszterelnök júliusi békemissziója miatt Budapest helyen Brüsszelbe hívta össze a tagállami külügyminiszterek informális találkozóját. Ennek azonban Szijjártó szerint nem lesz eredménye, mert
Magyarország nem hajlandó letérni a békepárti álláspontról.
A magyar külügyminiszter elmondta: a szlovák miniszter is szóvá tette, hogy nem Budapesten tartották ezt az ülést, Szijjártó szerint ez is bizonyítja, hogy jó ízlése van neki. Jelezte, hogy jövő héten az EU-ügyi miniszterek által alkotott Általános Ügyek Tanácsa viszont már Budapesten lesz, mert azt a soros elnökség hívja össze, majd 1,2 millió brüsszeli lakost is helyre tett a magyar külügyminiszter, amikor azt mondta, ígéri, hogy
a magyar környezet inspirálóbb lesz, mint az EU központja.
Ami a külügyminiszteri értekezlet témáit illeti, a magyar tárcavezető úgy látja, hogy
tombol a háborús pszichózis, az elit és bürokraták háborúpárti álláspontot képviselnek, a reális helyzetértékelés teljes hiányában.
Szavaiból kiderült, a többi külügyminiszter sürgette a magyar kormányt, hogy az Európai Békekeretből régóta blokkolt, Ukrajna védekezésének fegyverrel történő megsegítésére rendelkezésére álló hatmilliárd eurót végre szabadítsa fel a magyar kormány. Szijjártó azonban erről hallani sem akar, amíg Ukrajnában a magyar vállalatokat negatívan diszkriminálják, illetve amíg nem engedik, hogy az orosz Lukoiltól vásárolhasson a kormány olajat, illetve, hogy ezeket a szállítmányokat Ukrajnán keresztül lehessen továbbítani – az ukránok ugyanis ezt tették lehetetlenné. Szijjártó Péter bírálta a többi tagállamot, amelyek “kerülő úton, titokban, álszent módon, például Indián keresztül” vásárolnak orosz energiát. Ezzel állította szembe a magyar magatartást:
Mi nyíltan, őszintén és egyenesen megvesszük az orosz olajat Oroszországból.
Az ülésen ott volt az ukrán külügyminiszter is, aki beszélt arról, hogy azok a célzott orosz támadások, amelyek az ukrán energiarendszerben tesznek károkat, egyben nemzetbiztonsági veszélyt is jelentenek. Szijjártó Péter ezt a megközelítést úgy fordította meg, hogy az ukránok jelentenek nemzetbiztonsági veszély Magyarországra, a Lukoil-szállítmányok leállításával.
Szijjártó azzal kapcsolatban, hogy az EU külügyi főképviselője azt javasolta, az izraeli kormány két tagjával szemben – palesztinokkal szembeni gyűlöletbeszéd miatt – alkalmazzanak szankciókat, úgy fogalmazott, hogy Josep Borrell a “brüsszeli Biden”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.