Már az Európai Bizottság is vizsgálja azt a magyar szabályozást, amely könnyített eljárással juttatná uniós vízumhoz az orosz és a belarusz állampolgárokat. A magyar hatóságoknak figyelemmel kell lenniük arra a tényre, hogy Oroszország biztonsági kockázatot jelent az EU számára.
Az Európai Bizottság kapcsolatban áll a magyar hatóságokkal, hogy ennek az ügynek a részleteit megismerje – fogalmazott Anitta Hipper szóvivő a testület sajtótájékoztatóján. Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU összes politikájában megjelenik: Oroszország biztonsági fenyegetést jelent, és erre a tagállamoknak is tekintettel kell lenniük, különösen például a schengeni térség biztonságával összefüggésben.
Ezzel kapcsolatban Magyarországnak is vannak kötelezettségei, mert a belépési feltételeket mindig hozzá kell igazítani a Schengeni határellenőrzési kódex előírásaihoz. Ez többek között azt tartalmazza, hogy csak olyan személyek számára engedélyezhető a belépés, akik nem állnak beutazási tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzés hatálya alatt a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), illetve
nem jelentenek veszélyt a tagállamok közrendjére, belső biztonságára, közegészségügyére vagy nemzetközi kapcsolataira, különösen nem állnak a tagállamok nemzeti adatbázisaiban szereplő ugyanezen okok miatt beutazási tilalmat elrendelő figyelmeztető jelzés hatálya alatt.
Ugyanez a jogszabály máshol így fogalmaz:
A határellenőrzésnek elő kell segítenie az illegális bevándorlás és az emberkereskedelem elleni küzdelmet, és meg kell előznie a tagállamok belső biztonságát, közrendjét, közegészségügyét és nemzetközi kapcsolatait fenyegető veszélyeket.
A magyar szabályozás lényege, hogy júliustól az úgynevezett Nemzeti Kártya igénybe vételével Oroszországból és Fehéroroszországból is érkezhetnek munkavállalók Magyarországra, így az EU területére, sőt, a határellenőrzés nélküli schengeni övezeten belülre. A Nemzeti Kártya birtokosai annyival vannak előnyösebb helyzetben egy harmadik országbeli munkavállalóknál, hogy nem kell benyújtaniuk munkaerőigényről szóló igazolást, nem vonatkozik rájuk éves maximális kvóta és családegyesítésre is van lehetőségük.
Így aztán orosz és fehérorosz állampolgárok számára a hosszú távú magyarországi tartózkodás sokkal egyszerűbbé válik.
Az ügy kapcsán Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke levélben fordult Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez. A levelet a Financial Times is megszerezte, innen tudjuk, hogy Weber szerint a magyar lépés
komoly nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
Manfred Weber szerint ezzel Magyarország „kiskapukat nyithat a kémkedésnek, és lehetővé teszi, hogy oroszok nagy számban lépjenek be Magyarországra minimális felügyelet mellett”, sőt, teszi hozzá, ezek a személyek akadálytalanul utazhatnak tovább a schengeni térségen belül. Ezért a néppárti politikus azt kéri, hogy az EU az övezet védelme érdekben léptessen életbe szigorú intézkedéseket. Javasolja, hogy tűzzék napirendre a kérdést a tagállami vezetők októberi csúcstalálkozóján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.