Közel ezer mezőgazdasági jármű és ennél jóval több termelő tiltakozott Brüsszelben az EU mezőgazdasági politikája ellen. A gazdák legutóbb február 1-jén, a rendkívüli uniós csúcstalálkozóra időzítették megmozdulásukat, most pedig az agrárminiszterek tanácskozásával azonos időben vonultak az utcára.
A termelők megbénították a közlekedést az uniós negyedben, úgy az Európai Parlament, mint az Európai Tanács és az Európai Bizottság központi épületei köré kordon vontak, a rendőrök pedig nagyon komoly erőkkel vonultak fel.
NOW - Farmers break through police roadblocks in Brussels.pic.twitter.com/9r0fwDgK5A
— Disclose.tv (@disclosetv) February 26, 2024
Ennek ellenére egy-két ponton a traktorok áttörték a betonakadályokat és közelebb tudtak kerülni a védett épületekhez, ahol azonban rendőrségi vízágyú, könnygáz és újabb akadályok állták útjukat. Volt, ahol a termelők folyékony fekáliát locsoltak az útra, máshol gabonát szórtak szét és több helyen gumiabroncsokat gyújtottak meg, az egész környéket belepte a füst és folyamatosan durrogtak a petárdák.
A tüntetők azt mondják, hogy az eddig tett ígéretek nem elegendőek. Az Európai Bizottság korábban már javasolta a területpihentetési kötelezettség felfüggesztését, illetve a harmadik országból származó termékekre vonatkozó előírások felülvizsgálatát.
A gazdák azonban azt szeretnék, ha az EU nem kötne olyan szabadkereskedelmi megállapodásokat, amelyek piaci hátrányt okoznak nekik.
Elsősorban a dél-amerikai államokkal kötendő Mercosur-megállapodás ellen tiltakoznak. Az is megfogalmazódott, hogy az EU rögzítse jogszabályban a termékek árát, amelynek meg kell haladniuk az előállítási költségeket.
A tüntetés végül különösebb rendbontás nélkül véget ért, késő délután valamennyi traktor elhagyta a belga fővárost. Ugyanakkor a gazdák ígéretet tettek arra, hogy hamarosan visszatérnek.
A tárgyalóterembe is behallatszottak a petárdák és a traktorok kürtjei. Az agrárminiszterek tanácskozásán a gazdatüntetések és az ágazat helyzete volt a legfőbb napirendi pont, majd az ülés végén a Tanács megerősítette politikai szándékát, hogy hatékonyan válaszoljon a gazdálkodók aggályaira, és első lépésként megállapodott egy sor konkrét intézkedésről, "amelyek prioritást élveznek a jelenlegi válságra adott rövid távú válaszadás során, és politikai iránymutatást, strukturális megközelítést kínált a gazdálkodók számára közép- és hosszú távon".
Találkozónk eredménye azt mutatja, hogy hallgatunk a gazdákra, és hangosan és tisztán halljuk őket. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy enyhítsük a rájuk nehezedő nyomást, és konkrét megoldásokat kínáljunk számukra. Az egyszerűsítési intézkedések prioritásai, amelyekben megállapodtunk, csökkentik a gazdálkodók adminisztratív terheit, és biztosítják számukra a szükséges rugalmasságot.
A jövőbe is tekintünk, hogy javítsuk a gazdálkodók pozícióját az élelmiszer-ellátási láncban, miközben betartjuk környezeti fenntarthatósági kötelezettségeinket - fogalmazott a soros elnökség nevében David Clarinval, belga miniszterelnök-helyettes. Az Európai Bizottság és a tagállamok delegációja a nap során megbeszéléseket folytatott a gazdák képviselőivel is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.