EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2023. október. 06. 18:53

Egy migrációs nyilatkozatot vétózott meg a magyar–lengyel tandem Granadában

A magyar és a lengyel kormányfő megvétózta a Granadai nyilakozat migrációra vonatkozó részét, ezért azokat a mondatokat egy külön dokumentumba átemelve, mint az Európai Tanács elnökének a nyilatkozatát adták közre.

Az uniós állam- és kormányfők informális találkozón vettek részt Spanyolországban, Granadában, amelynek végén egy nyilatkozatot (Granadai nyilatkozat) fogadtak el. Az informális találkozók sajátja, hogy nincs szó lényeges döntésekről, hanem csak egyfajta politikai vitát folytatnak a vezetők az aktuális kérdésekről. Így történt ez most is, az érintett főbb lémák Oroszország inváziójának különböző, EU-ra gyakorolt hatásai és az erre adott válaszok, az uniós bővítési folyamat és a migráció.

Kezdve az utóbbival, előzetesen várható volt, hogy itt lesz a legnagyobb szakadék a magyar–lengyel álláspont és mindenki más között. A csúcstalálkozóra érkezve Mateusz Moravieczki és Orbán Viktor miniszterelnökök is aról beszéltek, hogy a migráció ügyében egyhangú döntésre van szükség, márpedig a belügyminiszterek tanácsában – a szabályoknak megfelelően – minősített többséggel alakították ki a tagállamok azt az álláspontot, amelyet majd képviselnek az Európai Parlamenttel folytatott vita során. Orbán mindezek miatt azt is kizárta, hogy a következő években bármilyen megegyezés, kompromisszum legyen erről, mert ikonikussá vált szófordulatát idézve:

Jogilag megerőszakoltak bennünket.

Így aztán a Granadai Nyilatkozatból ki kellett venni a migrációra vonatkozó részt, amelyet aztán Charles Michel, az EU állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökének külön nyilatkozataként adtak közre. Ebben egyébként egyetlen szóval sem említik a migrációs paktumot. Sőt, olyan, a magyar kormány által sokat hangoztatott és hiányolt kijelentések szerepeltek benne, mint például:

Az illegális migrációt azonnal és határozottan kezelni kell. Nem engedjük, hogy a csempészek döntsék el, ki lép be az EU-ba.

Ugyancsak szerepel a mondatok között, hogy a származási országokkal kell előnyös megállapodásokat kötni, a „migráció kiváltó okainak kezelésével”, valamint „az EU külső határainak hatékonyabb védelmével, a szervezett bűnözés, az embercsempészet és emberkereskedelem elleni határozott küzdelemmel”. Illetve, amit valóban nem szeretnek hallani magyar és lengyel kormánykörök: a probléma kezelésének tartalmaznia kell a legális migráció lehetőségeit.

A valamennyi kormány egyetértésével elfogadott Granadai nyilatkozat tartalmazza, hogy

továbbra is támogatjuk Ukrajnát és népét, ameddig csak kell.

A bővítéssel összefüggésben konkrét időpontot nem említ a nyilatkozat az új tagok felvételére, de rögzítik, hogy erre mindkét oldalon készen kell állni. A sikerhez azonban a következőkre van szükség: „A törekvő tagoknak fokozniuk kell reformtörekvéseiket, különösen a jogállamiság területén, összhangban a csatlakozási folyamat érdemeken alapuló természetével és az EU segítségével. Ezzel párhuzamosan az Uniónak meg kell teremtenie a szükséges belső alapokat és reformokat.”

zöldhasú
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.