EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2023. július. 18. 17:24

Míg a magyarok előtt bezárul, a tunéziaiaknak megnyílik az Erasmus-program

Az elmúlt hétvégén az EU és Tunézia aláírt egy Egyetértési Memorandumot, amely öt területen rögzíti a közös tennivalókat. A legfontosabb ezek közül a migráció kezelése, de szó van benne az Erasmusról is.

Ylva Johansson belügyi biztos az Európai Parlament szakbizottságában számolt be a legfrisebb fejleményekről. A Memorandumot az EU részéről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Mark Rutte holland és Giorgia Meloni olasz kormányfő, illetve Tunézia elnöke, Kaisz Szajed írta alá. A dokumentumnak öt nagy fejezete van:
  • Makrogazdasági stabilitás
  • Gazdaság és kereskedelem
  • Zöld energia átállás
  • Emberek közötti kapcsolatok és
  • Migráció és mobilitás

A Memorandum nem fogalmaz egyértelműen a számokkal kapcsolatban, de az EU részéről juttatott összeg meghaladhatja a 700 millió eurót is. Az egyik pillére például az a 150 millió euró, amelyet az EU költségvetési támogatásként kíván nyújtani az államháztartás működtetése miatt komoly gondokkal küzdő tunéziai kormánynak.

A migráció kapcsán pedig egy kezdeti 105 millió eurós előirányzatról lehet tudni, amely az embercsempészek elleni küzdelemre, a határigazgatás megerősítésére és az elutasított menedékkérők visszatoloncolására szolgál.

Tunézia stratégia partnerünk, szoros együttműködésbnen dolgozunk, hogy kezelni tudjuk a migrációs hullámot

- jelentette ki Ylva Johansson. Hozzátette, hogy az észak-afrikai ország szerepe jelentősen megváltozott, korábban csak tunéziaiak érkeztek illegálisan Európába Tunézia felől, mostanra azonban tranzitországgá váltak: idén a 45 ezer illegális bevándorló közül csak ötezer volt Tunézia állampolgára. Johansson ezt a megállapodást úgy jellemezte, hogy

az emberkereskedelem elleni partnerség, mert a csempészek nem Európába, hanem a halálba indítják a migránsokat.

Bár a biztos hangsúlyozta, hogy a finanszírozásnak összhangban kell lennie az alapvető jogokkal, sok EP-képviselő ezt nem hitte el. Azzal vádolták a Bizottságot, illetve a tagállamokat, hogy az erőskezű, autokrata tunéziai elnököt pénzeli, aki ennek fejében élelem és ivóvíz nélkül a sivatagba irányítja a migránsokat, akikről így ki sem derül, hogy jogosultak lennének-e menekültstátuszra. Sophie in't Veld holland liberális képviselő azt mondta, hogy

egy diktátorral kötöttünk megállapodást, aki kegyetlen és megbízhatatlan, ez az egész egy rossz vicc.

A szélsőbaloldali Malin Björk szerint pedig ez egy

szégyenletes megállapodás, elfogadhatatlan és zöld utat ad az elnyomó politikának.

Van egy magyar szempontból különösen érdekes része is a megállapodásnak, mégpedig az emberek közötti kapcsolatokkal foglalkozó, amelyben ezt fogalmazzák meg:

Fokozott együttműködés az oktatás, a kutatás és az innováció terén, beleértve Tunézia fokozott részvételének lehetséges támogatását a Horizont Europe, az Erasmus+ és a Kreatív Európa programokban.

zöldhasú