A Bloomberg információi szerint november 22-én tűzi napirendre az Európai Bizottság a Magyarországgal szemben folyó jogállamisági eljárás ügyét. Ennek kapcsán vállalta a magyar kormány 17 intézkedés megtételét november 19-ig, az uniós források átlátható felhasználása és a korrupciós kockázatok csökkentése érdekében.
A lap emlékeztet arra, hogy a Bizottság 7,5 milliárd eurós forrás befagyasztását javasolja a tagállamoknak arra az esetre, ha a magyar lépések nem lennének kielégítőek. A jogállamisági eljárás – büntetés nélküli – lezárása nyitná meg az utat az uniós források, vagyis a hétéves költségvetés és a helyreállítási alapok megnyitása felé. A Bloomberg jelzi, hogy mindez létfontosságú a magyar gazdaság számára, miután az irányadó kamatot már 18 százalékra emelte a jegybank a forint stabilizálása érdekében.
A lapnak Veerle Nuyts, a Bizottság szóvivője elmondta, hogy Brüsszel és Budapest „az elmúlt hónapokban számos kérdésben előrehaladást ért el” a helyreállítási terv véglegesítése kapcsán. „Azon dolgozunk, hogy az értékelésünket a lehető leggyorsabban befejezzük” – tette hozzá. Az idő azonban sürgető, ha a bizottsági ajánlás alapján a tagállamok ebben az évben nem fogadják el a magyar tervet, akkor az ország az 5,8 milliárd eurós helyreállítási keret 70 százalékáról elesik. A jogállamisági eljárás lezárásának végső határideje december 19., várhatóan a tagállamok ezt megelőzően egy-két héttel tűzik a témát napirendre, vagyis a helyreállítási források ügyében szintén csak pár hét van arra, hogy minden a helyére kerüljön.
A Bloomberg is felveti, vajon hogyan reagálna arra Orbán Viktor, ha nem sikerülne megszereznie a pénzt, ugyanis találgatások már napvilágot láttak arra vonatkozóan, milyen döntéseket vétózhat meg a magyar kormány a soron következő kulcsfontosságú döntések közül.
A cikk utal arra is, hogy forrásaik szerint „a kötelezettségvállalások végrehajtását biztosító további intézkedések és az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítését célzó új javaslatok várhatóan mérföldkövei lesznek a magyar gazdaságélénkítési tervnek”. Vagyis további feltételekre számíthat a magyar kormány ahhoz, hogy a konkrét folyósítás megtörténjen.
Hasonló forgatókönyv érvényesül Lengyelországgal szemben: a lengyeleknek ugyan van elfogadott helyreállítási tervük, de még egyetlen centhez sem jutottak hozzá, az igazságügyi rendszerük uniós joggal ellentétes átalakítása miatt.
Mindenesetre az Európai Bizottság jelenleg elérhető napirend-tervezetében még nem szerepel ez a téma november 22-én. A magyar jogállamiság körül azonban a hónap második felében sűrűek lesznek az események. November 18-án az alapszerződések 7. cikkelye szerinti eljárásban foglalkoznak a magyar helyzettel a tagállamok, és Varga Judit igazságügyi minisztert faggatják majd. A következő héten pedig plenáris ülést tart az Európai Parlament, ahol minden bizonnyal szóba kerülnek a jogállamisági eljárással kapcsolatos fejlemények is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.