EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Arató László (EUrologus) 2021. december. 21. 10:19

Megvétózná a magyar kormány azt, amit támogatott

A Boszniából való kiválást előkészítő boszniai szerbek vezetőjével szemben szabna ki az EU szankciókat, amit a magyar kormány előre megvétóz. Ugyanakkor Szijjártó Péter idén tavasszal még támogatta a büntetőintézkedések alkalmazását Bosznia-Hercegovina kapcsán. És felmerül a kérdés, miért támogatja Magyarország pénzzel is az oroszbarát Milorad Dodikot.

Néhány nappal ezelőtt a magyar külügyminiszter indulatosan reagált arra, hogy az új német tárcavezető, Annalena Baerboek arról beszélt, az EU-nak szankciókat kellene alkalmaznia Milorad Dodik boszniai szerb vezetővel szemben. Dodik idén ősszel közölte, hogy a Bosznia Szerb Köztársaság “kilépne” Bosznia-Hercegovinából, és saját hadsereget, igazságszolgáltatást, adórendszer hoz létre, vagyis új államként kezdene működni. Szijjártó Péter a német külügyminiszter szándékait Facebook-oldalán így kommentálta: “Minket aggodalommal töltenek el az ilyen nyilatkozatok, hiszen Bosznia és Hercegovina itt van a közelünkben, az ország stabilitásának és békéjének fenntartása alapvető biztonsági érdekünk. Berlin messzebb van, de nem annyira messze, hogy ne lehetne bármikor elrepülni onnan Banja Lukába. Elrepülni és tárgyalni. Beszélni a boszniai szerbekkel. Velük és nem róluk. Lehet, hogy ez segítene a helyzet megértésében.” Szijjártó hozzátette:

Magyarország nem fogja adni a támogatását semmifajta szankcióhoz a boszniai szerbek vezetőjével, Milorad Dodikkal szemben. Ha lesz ilyen javaslat, meg fogjuk vétózni.

Igen ám, csakhogy az EU-nak 2021 márciusa óta már létezik egy jogszabálya, amely keretet ad Bosznia-Hercegovina kapcsán a jövőbeni szankciókhoz. Lényeges, hogy ezt valamennyi tagállam támogatta, mivel külügyi kérdésekben csak egyhangú döntéseket lehet hozni. Vagyis

Szijjártó Péter tudtával, szándékával és hozzájárulásával válik lehetővé a szankciók kivetése.

Ebben a jogszabályban vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújthatják azokat a személyeket, akiknek a tevékenysége

  • sérti Bosznia-Hercegovina szuverenitását, területi integritását, alkotmányos rendjét és nemzetközi jogi személyiségét;
  • súlyosan veszélyezteti a biztonsági helyzetet Bosznia-Hercegovinában;
  • sérti a békére irányuló daytoni/párizsi általános keretmegállapodást.

Mindezek fényében nem nehéz megérteni, hogy Annalena Baerbocknak mi a problémája Milorad Dodik azon szándékával, hogy Bosznia-Hercegovinát gyakorlatilag felszámolja és jó eséllyel polgárháborús állapotokat idézne elő a Balkánon. Nehezebben értelmezhető, hogy miért van Szijjártó Péter ezzel ellentétes állásponton, hiszen ő mindig a Balkán stabilitásának fontosságáról beszélt.

Ugyanakkor fontos körülmény, hogy Orbán Viktor november 6-án váratlanul Boszniába utazott, ahol a közismerten oroszbarát Milorad Dodikkal találkozott. A szerb politikus az utóbbi időkben a magyar miniszterelnökre mint fontos szövetségesre hivatkozik, ahogy az a Szabad Európa helyi forrásokra támaszkodó összeállításából is kiderül. Sőt, ezek alapján a magyar kormány 100 millió euró "gazdaságfejlesztési támogatást" ígért a boszniai szerb kormánynak.

Jövőre választások lesznek Bosznia-Hercegovinában. A Szabad Európa által megszólaltatott szakértő úgy gondolja, hogy ezt a pénzt a választások befolyásolására fogják felhasználni. Svetlana Cenić úgy gondolja, hogy ez üzlet, Milorad Dodik ígért valamit cserébe Orbánnak, csak még nem derült ki, hogy mit.

zöldhasú
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.