EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. december. 16. 17:42

A szlovén kormányt bírálta az Európai Parlament

Az Európai Parlament határozatot fogadott el a szlovéniai jogállamiság helyzetről. A képviselőket mélyen aggasztja „a nyilvános vita színvonala, az ellenséges légkör, a bizalmatlanság és a mély polarizáció" az országban.

Hosszas huzavona volt az állami hírügynökség körül, mert a szlovén kormány egyszerűen megvonta a forrásokat. A szlovén kormány 2021-ben 312 napig visszatartotta a szlovén hírügynökségnek az általa végzett közszolgálati feladat ellátásáért törvényesen járó kifizetéseket. November óta ugyan újból megindultak a kifizetések, de az állam legalább 507 ezer eurónyi (mai árfolyamon 187 millió forintnyi) tartozást még mindig nem egyenlített ki. Állásfoglalásában a Parlament ezt tudomásul veszi, de felszólítja a kormányt, hogy ezután jogi kötelezettségeinek megfelelően, rendszeresen teljesítse a kifizetéseket, és garantálja a hírügynökség szerkesztői függetlenségét.

A képviselők továbbra sem nyugodtak amiatt, hogy prominens közéleti személyiségek és politikusok, köztük kormánytagok újságírókat támadnak, lejárató kampányokat és a közéleti részvételt akadályozó stratégiai pereket indítanak ellenük. Felszólítják a kormányt, hogy megfelelő módon finanszírozza az RTV szlovén közszolgálati televíziót, és hagyjon fel a szerkesztői munka politikai befolyásolásával.

A szlovén média tulajdonviszonyainak átláthatatlansága szintén aggodalomra ad okot. A képviselők egyértelmű szabályokat várnak az állam vagy az állami vállalatok hirdetésre fordított összegeire vonatkozóan, és elvárják a megfelelő hozzáférést a nyilvános információkhoz. Az állásfoglalásban megjegyzik: a kormány által 2020 júniusában előterjesztett módosítások, amelyeket 2021 végéig el kellett volna fogadni, növelnék a média tulajdonviszonyainak átláthatóságát.

A Parlament üdvözli, hogy hat hónapos késedelmet követően novemberben végre kinevezték Szlovénia két delegált ügyészét az Európai Ügyészségbe, de aggasztónak találja, hogy a vonatkozó jogszabályok javasolt módosításai lehetővé tennék az ügyészek kinevezési kritériumainak visszamenőleges hatályú módosítását, vagyis a két újonnan kinevezett ügyész bármikor elbocsátható lenne.

A szavazás során a magyar képviselők támogatták a javaslatot – kivéve a fideszes politikusokat, ők ellene szavazta. Érdekesség, hogy az Európai Néppárt képviselőinek többsége szintén az előterjesztéssel szemben foglalt állást, a többiek pedig tartózkodtak. A szlovén kormánypárt és a miniszterelnök, Janez Jansa az Európai Néppárthoz tartozik, vagyis ez azt jelenti, hogy az európai pártcsalád megvédte Jansát és kormányát. Ugyanez a Néppártban töltött utolsó két évben már nem volt elmondható a magyar kormányról és a Fideszről.

zöldhasú
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.