EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. július. 13. 15:31

Megkezdődhetnek a kifizetések az uniós helyreállítási alapból – Magyarország még parkolópályán

Az uniós pénzügyminiszterek döntése értelmében 12 állam heteken belül pénzhez juthat, további öt esetében két hét múlva születik döntés. Magyarország nincs ezek között.

Ausztria, Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Németország, Olaszország, Lettország, Luxemburg, Portugália, Szlovákia és Spanyolország – ezek az országok kapták meg az uniós pénzügyminiszterek jóváhagyását ahhoz, hogy hozzájussanak a nemzeti helyreállítási tervük megvalósításához szükséges EU-s finanszírozáshoz. Ez a teljes igényelt összeg 13 százalékát jelenti, összesen ezek az országok 35 milliárd eurót kapnak a következő hetekben.

Ez az első, de minden bizonnyal legnagyobb kört felölelő döntés, amely a helyreállítási tervekkel kapcsolatban született. A tagállamok jóváhagyásának feltétele az Európai Bizottság ajánlása, erre két hónapja volt a brüsszeli testületnek, ezt követően négy héten belül kell a pénzügyminisztereknek a döntést meghozni.

A 27 uniós tagállam közül eddig 25 nyújtotta be nemzeti helyreállítási tervét – Hollandia és Bulgária még adós vele. A tervek közül eddig 16-ról nyilatkozott támogatóan az Európai Bizottság. Valdis Dombrovskis, a testület alelnöke azt mondta keddi sajtótájékoztatóján, hogy négy vagy öt tagállam esetében a pénzügyminiszterek július 26-i, rendkívüli ülésén adják majd meg a jóváhagyást.

Magyarországot nem említette ezek között, ami valószínűsíti, hogy csak ősszel születik döntést a 2511 milliárd eurós magyar igényről. Dombrovskis megerősítette, hogy a magyar tervvel kapcsolatban további egyeztetések szükségesek a magyar hatóságokkal, ezért a két hónapos határidőt meghosszabbították. Ennek azonban nem nincs konkrét időtartama, az alelnök szerint a tárgyalások folyamatosak. Arra is hivatkozott, hogy a magyar kormány a hétfői határidő előtt csak pár nappal, pénteken küldte el azokat a kiegészítő válaszokat, amelyeket jelenleg tanulmányoznak.

A magyar kormány tegnap közleményben jelezte, hogy szerintük

a gyermekvédelmi törvény elfogadását követően a Bizottság abszurd követelésekkel állt elő. Az ideológiailag vezérelt politikai támadások nyilvánvalóan lassítják a korábban, szakmai egyeztetések során kialakult terv elfogadását.

Megkérdeztük minderről az Európai Bizottságot is. Arianna Podesta szóvivő azt mondta, hogy a helyreállítási tervekkel kapcsolatos eljárás és a vitatott magyar szabályozással kapcsolatos vizsgálat két párhuzamos, de külön kezelt ügy.

A Bizottság folytatja a magyar helyreállítási terv mélyreható értékelését a rendeletben meghatározott 11 kritérium alapján. Minden tagállamra ugyanazok a kritériumok vonatkoznak

– mondta a szóvivő az EUrologusnak. De hozzátette, hogy gondoskodnak arról, hogy az új magyar törvény „ne befolyásolja a magyar helyreállítási és rugalmassági tervben szereplő intézkedések végrehajtását”.

Ujhelyi István MSZP-s európai parlamenti képviselő közleményben jelezte, hogy szerinte

Orbánék alkalmatlansága miatt késve kaphatjuk meg a helyreállítási forrásokat.

A képviselő úgy véli, hogy „a homofób törvény elfogadása is kizárólag azt a célt szolgálja, hogy hamis hivatkozási alap legyen a Fidesz számára, amikor a jogállamisági kritériumok és az állami szinten szervezett korrupció miatt nem jutunk időben a hazánknak járó forrásokhoz”.

zöldhasú
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?