A légszennyezés továbbra is komoly problémát jelent Kínában, amely nemcsak az emberek életminőségét, hanem a gazdaságot is befolyásolja.
Kína bejelentette, hogy 2025 végére szeretnék megszüntetni a súlyos légszennyezettséget – írta meg a Reuters egy magas rangú környezetvédelmi tisztviselő elmondása alapján.
„A kék égért folytatott harc változatlanul folytatódik” – jelentette ki a Kínai Ökológiai és Környezetvédelmi Minisztérium. Az ambiciózus célt úgy szeretnék elérni, hogy fejlesztik a levegőminőség-előrejelző és korai figyelmeztető rendszereiket, valamint fokozzák a PM2.5 néven ismert káros szállópor- és az ózonszennyezés összehangolt kezelését.
Emellett az ország növelni fogja az új energiaforrásokkal működő járművek és gépek arányát a repülőtereken, kikötőkben és logisztikai központokban. A hatóságok azt is tervezik, hogy az ömlesztett áruk hosszú távú szállítását vasúton és vízi úton bonyolítják le.
Bár bizonyos előrelépések történtek, a légszennyezés továbbra is komoly problémát jelent Kínában, amely nemcsak az emberek életminőségét, hanem a gazdaságot is befolyásolja – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A WHO adatai szerint a légszennyezés évente körülbelül 2 millió halálesetért felelős Kínában. Ezek közül több mint 1 millió esetben a levegő szennyezettsége volt az ok, míg további 1 millió ember halálát az okozta, hogy szennyező tüzelőanyagokkal és technológiákkal főztek otthon. Mégis tavaly már történt némi javulás, 2024-ben a jó levegőminőségű napok aránya 87,2%-ra emelkedett, ami 1,7 százalékkal jobb, mint az előző évhez képest.
Magyarországon sem felhőtlen a helyzet. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) levegő tisztaságát, szennyezettségét vizsgáló tavalyi jelentés szerint, amelyben 372 európai várost vizsgáltak meg, Budapest a 242., Pécs a 246., Veszprém a 254., Szeged a 274., Győr pedig a 295. helyen végzett.
Nyitókép forrása: Ichiro Ohara / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP