Élet+Stílus hvg.hu 2024. december. 11. 11:33

Perel egy anya, mert egy chatbot azt javasolta az autista fiának, hogy ölje meg

Elkezdte vagdosni magát, kilenc kilót fogyott, és elzárkózott a családjától egy tinédzser miután beszélgetésbe elegyedett egy chatbottal, ami már mások öngyilkosságában is szerepet játszhatott.

Egyre több öngyilkosság és erőszakos cselekmény történik a mesterséges intelligenciával működő chatbotok miatt, aminek következtében már pereskednek az Egyesült Államokban – számolt be róla a Washington Post.

Egy nyugodt, életvidám 17 éves texasi autista fiú egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozott. Elkezdte vagdosni magát, kilenc kilót fogyott, és elzárkózott a családjától. Kétségbeesetten keresve a válaszokat, az édesanyja átkutatta a telefonját, miközben aludt.

Ekkor vette észre, hogy fia egy chatbottal szokott beszélgetni egy olyan alkalmazáson, ahol különböző karakterekkel lehet üzenetezgetni. Az egyik chatbot arról beszélt neki, hogy önbántalmazással lehet kezelni a szomorúságot. Amikor a fiú leírta, hogy a szülei korlátozzák a képernyőidejét, akkor egy másik bot azt javasolta, hogy szálljon szembe a szülei szabályaival, míg egy újabb azt mondta, hogy a gyilkosság is elfogadható megoldás lehet.

Az érintett alkalmazás a Character.ai, ami ellen benyújtott egy keresetet az édesanya, miután képernyőképeket készített a legproblémásabb beszélgetésekről. Egy másik szülőt is képviselt, aki szerint az alkalmazás két éven át szexuális tartalmaknak tette ki a 11 éves lányát. A vádlók azt állítják, hogy a vállalat tudatosan tette ki a kiskorúakat egy nem biztonságos terméknek, és követelik, hogy az alkalmazást tiltsák be, amíg az nem vezet be erősebb korlátokat a gyermekek védelme érdekében.

Mindez azután történt, hogy októberben már indított egy pert a Character.ai ellen egy másik floridai anya, akinek 14 éves fia öngyilkos lett, miután gyakran beszélgetett egy chatrobottal az alkalmazáson. A botrányok ellenére a platformnak folyamatosan nő a népszerűsége, már több millióan használják.

Az autista fiú nagyjából fél éve használja az alkalmazást, ebben a néhány hónapban teljesen kikelt önmagából. Az anyukának a kereset benyújtása előtti napokban a sürgősségi osztályra, majd végül egy fekvőbeteg-intézménybe kellett vinnie fiát, miután megpróbált kárt tenni magában a kisebb gyermekei előtt.

Eszter attól fél, hogy megöli a fia

Három család, három súlyosan autista, értelmi fogyatékos fiú. Mindhárom agresszív, bántja a szüleit, van, ahol naponta. Nincs intézmény, amely fogadná őket, majd csak akkor, ha nem lesz erőszakos. A szülők féltik a kisebbik testvért, sorfalat állnak, hogy el tudjon menni WC-re. És féltik egymást is.

A Character.ai szóvivője, Chelsea Harrison azt mondta, hogy a vállalat nem kommentálja a folyamatban lévő peres ügyeket.

Célunk, hogy olyan teret biztosítsunk, amely egyszerre vonzó és biztonságos a közösségünk számára. Mindig ennek az egyensúlynak az elérésén dolgozunk, ahogyan sok, mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalat az egész iparágban

– írta közleményében, hozzátéve, hogy a vállalat egy új modellt fejleszt kifejezetten a tizenévesek számára, és fokozottan odafigyel az öngyilkosság témakörére.

A cég társalapítói a Google-nél dolgoztak, majd onnan az alkalmazás létrehozása érdekében távoztak, de egy megállapodás keretében a techóriás újra felvette őket, így a Google-t alperesként nevezik meg mind a texasi, mind a floridai perben. A vád szerint a vállalat annak ellenére segítette az alkalmazás fejlesztését, hogy tisztában volt a biztonsági problémákkal.

„A Google és a Character AI teljesen különálló, egymástól független vállalatok, és a Google-nak soha nem volt szerepe az AI-modelljük vagy technológiáik tervezésében, sem az irányításában” – mondta a vádakkal kapcsolatban José Castañeda, a Google szóvivője.

A kiemelt kép forrása: AFP

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 12. 19:30

„Itt az alkalmazottak mind gyerekek” – nincs olyan, hogy etikus családi influenszer

Shari 100 dollárt kapott a szüleitől, ha hajlandó volt lefilmezni egy különösen kínos pillanatát. Később kiderült, hogy hívő mormon édesanyja, a milliók által követett influenszer válogatott módszerekkel kínozta a lány kis testvéreit. Egyre több család enged bepillantást az életébe a YouTube-on, az Instagramon és a TikTokon, és még ha a nyilvánosságra vágyó szülők nem is bántalmazók, az anyagilag igen kecsegtető influenszerkedés aligha működhet úgy, hogy a gyerekek érdekei ne sérüljenek. Mit tegyen, aki etikusan szeretné megosztani családi örömeit?