Élet+Stílus hvg.hu 2024. december. 10. 13:24

A csernobili atomkatasztrófa közelében élő kutyáknak „szupererejük” lett a mutációnak köszönhetően

A kutatók kezdik érteni, hogyan voltak képesek túlélni, sőt szaporodni egy rendkívül toxikus környezetben.

A csernobili atomkatasztrófa helyszínének közelében élő kutyák mutáción mentek át, és új „szupererőre” tettek szert: immunisak a sugárzással, a nehézfémekkel és a szennyezéssel szemben. Kutatók a csernobili lezárt zónában élő 116 kóbor kutyától vettek vérmintát, és két olyan populációt találtak, amely genetikailag különbözött a környék többi kutyájától. Ez arra utal szerintük, hogy az állatok alkalmazkodtak ahhoz, hogy ellenálljanak a mérgező környezetnek való hosszú távú kitettségnek, és ez megmagyarázza, hogy miért tudtak továbbra is boldogulni a mostoha körülmények között.

1986. április 26-án a csernobili atomerőműben bekövetkezett robbanás és tűz következtében radioaktív szennyeződés került a légkörbe. Harminc dolgozó vesztette életét, a sugárfertőzés hosszú távú halálos áldozatainak száma pedig a becslések szerint több ezerre tehető.

A mai napig Csernobilban élő kutyafalkák azoknak az állatoknak a leszármazottjai, amelyeket a családok hagytak hátra a robbanás utáni kaotikus evakuálás során. A szovjet katonák megpróbálták ugyan lelőni őket, hogy ezzel is megakadályozzák a sugárzás terjedését, de a kutyák túléltek, mint ahogyan életben maradtak a rendkívül toxikus környezetben is.

A kutyák DNS-ét vizsgálva arra jutottak, hogy az állatok szennyezett környezete genetikai mutációkat hozott létre, amelyek generációról generációra öröklődtek, és végső soron alkalmazkodásukat elősegítették a zord körülményekhez.

A kutatók szerint, ha sikerül kideríteni, hogy a kutyák hogyan fejlesztették ki genetikai szuperképességüket, az segíthet jobban megérteni azt is, hogy milyen egészségügyi hatásai vannak egy erősen mérgező, többszörös környezeti ártalmakkal terhelt környezetnek, nemcsak a kutyák, hanem az emberek esetében is.

A tudósok szerint még időbe telik, hogy felmérjék, hogyan változtatta meg az állatok genomját – sőt esetleg fel is gyorsította az evolúciót – az évtizedekig tartó sugárterhelés.

hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.