Élet+Stílus Székács Linda 2024. november. 24. 15:30

Nappal jó pénzért dédelgetik, aztán éjjel jó pénzért lemészárolják őket

Több millió forintért cserébe bárki lőhet magának oroszlánt Dél-Afrikában. Egy nőstényoroszlán 2-3 millió forintba, egy ritkább hím akár 10 millió forintba is kerülhet. Az ország egyik legfőbb bevételét a különböző célokkal érkező turisták áradata hozza, ám amíg az önkéntesek gyanútlanul istápolják az elárvult oroszlánokat, az állatvédelem álcája mögé bújt szállásadóik gazdag hobbivadászok puskája elé küldik a megszelídített ragadozókat.

„Kihagyhatatlan ajánlat! Most kedvezményes áron, mindössze 9700 dollárért lőhető hím oroszlán” – hirdeti a weboldalán egy orvvadászatot és trófeavadászatot népszerűsítő dél-afrikai szervezet.

Az oroszlánok száma a világban 1993 és 2014 között a becslések szerint körülbelül 43 százalékkal csökkent. Az okok közé tartozik az élőhelyük területének szűkülése, hogy nehezebben találnak maguknak prédát, de hatással vannak rájuk az emberi konfliktusok, háborúk is az afrikai kontinensen.

A faj 2014-ben felkerült a Természetvédelmi Világszövetség által 1948-ban létrehozott, veszélyeztetett fajokat nyilvántartó Vörös listára. Az állatok megmentését hirdető szervezetek egy része azonban – felfedezve egy korábban kiaknázatlan piaci lehetőséget – maga küldi vágóhídra a gondjaira bízott példányokat. Rájöttek ugyanis, hogy a nagymacskák gazdájaként könnyedén ki tudják elégíteni a vagyonos európaiak és amerikai igényét arra, hogy oroszlánt lőjenek, azzal büszkén pózoljanak, majd a preparált trófeát az ebédlőjük falára függesszék.

Önkénteseket toboroznak

A most 42 éves Francesca körülbelül 10 évvel ezelőtt érkezett Olaszországból Dél-Afrikába, hogy néhány héten keresztül egy oroszlánokkal foglalkozó szervezetnél végezzen önkéntesmunkát.

A lehetőségről egy népszerű női magazinban olvasott. Ebben többek között azt hirdették, hogy a szervezet tevékenységei közé tartozik az elárvult oroszlánkölykök felnevelése, valamint az állatok tenyésztése is. A leírás szerint azzal a céllal, hogy az állomány egy részét később szabadon engedjék, mindezzel pedig elősegítsék a faj fennmaradását. Az ehhez hozzájárulni vágyó önkéntesek heti 400-500 dollárt fizetnek a szervezetnek a szállásért és ellátásért cserébe.

Shutterstock

Francesca beszámolója szerint az önkéntesek a dolgozókkal együtt az oroszlánkölyköket napi többszöri alkalommal cumisüvegből etetik. A nagyobbaknak labdákat vagy éppen plüss játékokat dobálnak, akárcsak egy kölyökkutyának. Az állatok így veszélyes ragadozók helyett 150-200 kilós szelíd macskákká cseperednek, kifejezetten keresik és kedvelik az emberek társaságát, majd később ellenőrzött területeken szabadon engedik őket – állítják a szervezet dolgozói. Azt nem teszik hozzá, hogy mindezt azért teszik, hogy aztán az országba érkező trófeavadászok agyonlőjék az állatokat.

Akkor kezdett gyanússá válni, amikor több egymást követő éjszakán hangokat hallottunk, reggelente pedig rendszeresen egy-két oroszlánnal kevesebb tűnt fel

– mesélte Francesca a HVG-nek.

Amikor arról kérdezősködött, hogy mi történt éjszaka, a szervezet hivatalos munkatársai különféle magyarázatokkal álltak elő. Volt, hogy azt mondták, állatorvoshoz kellett vinni valamelyik példányt, máskor azzal magyarázták az éjszakai mozgolódást és az állatok eltűnését, hogy másik szervezethez szállították őket.

Egy idő után az is előfordult, hogy nem tudtak mit válaszolni, ha pedig Francesca tovább kérdezősködött, akkor idegesek, ingerültek lettek. Egyszer azt felelték neki, hogy foglalkozzon a saját dolgával, ettől viszont csak még kíváncsibb lett. Az interneten keresgélve aztán rátalált azokra a hirdetésekre, amikben rendkívül magas árakon kínálnak oroszlántrófeát az érdeklődőknek – a szervezet által istápolt oroszlánokét.

Oroszlánvadászok az általuk elejtett állatokkal pózolnak
Facebook

Az állatot ráadásul – akár tapasztalat nélkül is – az önjelölt orvvadászok maguk lőhetik le. A szervezet biztosítja a fegyvert, a töltényt, a puskaport és az oroszlánt is, ami a korábbi gondozóit látva tulajdonképpen örömmel sétál bele a lövésbe.

Milliós biznisz

A brit Born Free nevű szervezet adatai szerint csak Dél-Afrikában körülbelül 8 ezer oroszlán él fogságban több mint 300 szervezetnél. Ez a ma élő oroszlánok körülbelül egyharmada, amiknek minden életszakaszából profitot termelnek.

Az országba áramló önkéntesek és turisták ugyanis örömmel fizetnek azért, hogy néhány órán vagy napon keresztül oroszlánkölykökkel játsszanak és szelfizzenek. A felnőtt példányokat pedig a hirdetések szerint 6 ezer és 25 ezer dollár közötti áron kínálják fel azoknak, akik oroszlánt szeretnének lőni.

Az ár az állat nemétől és ritkaságától is függ. A legolcsóbb a nőstényoroszlán, amit már 5900 dolláros áron, átszámítva körülbelül 2,3 millió forintért megkaphatnak prédául. Egy sárgásbarna hím 9950 dollárba (8,9 millió forint), egy sötétebb, fekete sörényű példány pedig 16 950 dollárba (6,6 millió forint) kerül. A legritkábbnak számító fehéroroszlánt pedig 25 ezer dollárért (9,7 millió forint) kínálják.

Ez egyébként csak a trófea ára. Magáért a vadászat „élményéért” napi 300-400 dollárt kérnek. Ez magába foglalja a fegyver, a töltény és a puskapor árát, valamint azt, hogy a trófeavadászt autóval beviszik az oroszlánok területére. Itt közvetlen közelről lőheti le a gyanútlan állatot, ami gyakran kínok között, lassan elvérezve pusztul el, hiszen a trófea épsége érdekében a kíméletes, azonnali halált okozó fejlövés tilos.

Oroszlánvadászat hirdetés
Facebook

De pénzt csinálnak az állatokból a haláluk után is. A National Geographic szerint 2016 és 2019 között több mint 3300 fogságban tartott oroszlán csontjait exportálták Dél-Afrikából olyan ázsiai országokba, mint Vietnám és Laosz, ahol tradicionális, a kínai orvoslásban használt „gyógyszert” készítenek belőlük.

Betiltanák, de nem tudják

Bár a trófeavadászat nem csupán legális, de kifejezetten virágzó üzlet Dél-Afrikában, az állatvédelmi szervezetek törekvései nyomán az ország környezetvédelmi minisztériuma már évekkel ezelőtt napirendre vette annak betiltását.

A tiltást ugyanakkor számos okból is nehéz megvalósítani. A legfőbb ok az, hogy mivel az országban több oroszlán él fogságban, mint vadon, a trófeavadászatot segítő, oroszlánokat tenyésztő szervezetek bezárásával ezek az állatok tulajdonképpen otthon nélkül maradnának. Mivel pedig a kölyköket gyakran már rögtön a születésük után elszakítják az anyjuktól és emberek nevelik fel őket, nem alakulnak ki a természetes ösztöneik és nem félnek az emberektől, ami később – amennyiben szabadon engedik őket – szintén problémákhoz vezethet.

A gepárdok etikus tenyésztésével foglalkozó, Bela Bela közelében található ZA Cheetah Conservation alapítója és vezetője, Riana Van Nieuwenhuizen szerint ennek tudatában az oroszlántenyésztéssel foglalkozó szervezetek gyakran azzal fenyegetőznek, hogy amennyiben az országban betiltják a trófeavadászatot, a birtokukban lévő állatokat elaltatják. Mivel pedig ez a világ teljes oroszlánpopulációjának egyharmadát jelenti, a zsarolásuk egyelőre sakkban tartja a döntéshozókat.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?