Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 21. 14:37

Baltákkal és baseballütőkkel felfegyverkezve raboltak ki egy múzeumot Párizsban

A rablók több mint egymillió euró értékben zsákmányoltak műkincseket.

Egy „nagyon erőszakos rablás” során több mint egymillió euró értékben vittek el műkincseket a párizsi Cognacq-Jay Múzeumból szerdán – írja a Euronews a párizsi városháza közleménye alapján.

A francia média szerint négy maszkos férfi baseballütőkkel és baltákkal felfegyverkezve rontott be a múzeumba, miközben látogatók és alkalmazottak is voltak a termekben. A beszámolók szerint összetörték a vitrineket, majd miután magukhoz vették a kiállított műkincseket a múzeum Luxe de Poche (Zsebluxus) című kiállításáról, két robogón elmenekültek.

A rablás mindössze percekig tartott, a támadásban senki sem sérült meg. A rablók egyebek mellett egy 18. századbeli, gyémántberakásos dohánytartó dobozt is zsákmányoltak. A Le Monde szerint a kiállításra a versailles-i kastélyból és a Louvre-ból is kölcsönöztek műkincseket, az ellopott tárgyak egy része pedig a brit királyi gyűjteményből származik.

Rachida Dati francia kulturális miniszter szerdai közleményében határozottan elítélte a bűncselekményt, jelentős csapásnak nevezve azt a francia kulturális örökségre.

A Cognacq-Jay Múzeum, amely az Ernest Cognacq által adományozott 18. századi műkincsek és tárgyak kiterjedt gyűjteményének ad otthont, csütörtökön közölte, hogy bezárt, december 10-én nyitja meg újra a kapuit.

Nyitóképünkön a Cognacq-Jay Múzeum egyik kiállítóterme. Fotó: Gardel Bertrand / hemis.fr / Hemis via AFP

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.