Justin Welby azt reméli, döntése világossá teszi, hogy az anglikán egyház komolyan veszi a változás szükségességét. Canterbury érsekén nagy volt a nyomás, hogy lemondjon, miután kiderült, hogy egy zaklatási ügyben nem lépett fel időben és szigorúan.
Tarthatatlanná vált a canterburyi érsek helyzete, és egyre többen követelték a lemondását, miután kiderült, hogy nem lépett fel megfelelő szigorral az anglikán egyházzal kapcsolatban álló ügyvéd, John Smyth ellen, aki több mint száz fiút zaklatott. Justin Welby kedden bejelentette, hogy a király engedélyét kérve lemond a tisztségéről. Hozzátette: világossá vált, hogy személyes és intézményi felelősséget kell vállalnia a szerepéért, amit a visszaélések kezelésében játszott.
Az anglikán egyházhoz kötődő ügyvéd, John Smyth csaknem öt évtizeden át követett el szexuális és pszichológiai bántalmazást, több mint 130 áldozata volt három országban. A gyanú szerint keresztény táborokban és iskolákban szemelte ki az áldozatait, akiket aztán hazavitt a winchesteri otthonába, ahol bottal verte őket.
Az ügy egyház általi kezelését felülvizsgáló jelentés szerint az érseknek jelentenie kellett volna a visszaéléseket a hatóságok felé, amikor 2013-ban a részletek a tudomására jutottak. Justin Welbyt az egyházon belül többen emiatt most azzal vádolják, hogy 2013-tól Smyth 2018-ban bekövetkezett haláláig „hagyta, hogy a visszaélések folytatódjanak”.
A canterburyi érsek a közleményében azt írta, reméli, a döntése világossá teszi, hogy az anglikán egyház mennyire komolyan veszi a változás szükségességét. Együttérzéséről biztosította a visszaélések áldozatait és túlélőit.
Justin Welby elmondta azt is, hogy a jelentés közzététele óta „mélységes szégyent érzett az anglikán egyház történelmi jelentőségű mulasztásai miatt”.