Gyűrűzéskor akadt a madarászok keze közé egy fiatal tamariszkuszposzáta, ami Európában is ritkaság.
Néhány napja a szegedi Fehértavi Ornitológia Tábor munkatársai a hazánkban legújabban előforduló madárfaj egy egyedét foghatták meg: egy tamariszkuszposzátát. Ez lehet a 427. madárfaj, amely bizonyítottan előfordul hazánkban, ha a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága hitelesíti az észlelést – írják bejegyzésükben.
A fiatal egyedet egy madárgyűrűző táborban fogták be, és alapos szemrevételezés után állapították meg, hogy tamariszkuszposzátát (latin nevén Curruca mystacea) találtak.
A szakemberek szerint Európában is igen ritkán találkoznak ezzel a fajjal, eddig mindössze két helyen azonosították korábban: 2007-ben Olaszországban és 2012-ben Görögországban, Leszbosz szigetén.
„A tamariszkuszposzáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régiójában; Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi része a költőterülete. Vonuló madár, a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is” – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A befogott madárról gyűrűzéskor képeket készítettek, minden fontos adatot rögzítettek róla, majd szabadon engedték, miután a helyszínre siető madarászok megerősítették a faj helyes meghatározását.