A felszín alatti áramlással akár oda is eljuthatnak a kórokozók, ahová az áradás nem ért el.
Az árvíz akár ott is súlyosan szennyezhette a fúrt kutak vizét, ameddig maga az áradás nem ért el, mivel a szennyeződések a felszín alatti rétegekben létrejövő vízáramlással a távolabbi kutaknál is problémát okozhatnak – erről Póda Tamás, a SYNLAB kereskedelmi és marketingigazgatója beszélt a Pénzcentrum beszámolója szerint.
A medréből kilépő víz tele van kórokozókkal, amelyek többnyire szabad szemmel láthatatlanok, de akár súlyos megbetegedésekhez is vezethetnek. A sekély, talajvízből merítő kutak különösen ki vannak téve ennek a fenyegetettségnek. A vízben mikrobiológiai szennyezések, fekális eredetű baktériumok, valamint különböző vírusok is előfordulhatnak.
Póda szerint árvizet követően érdemes a fúrt kutak vizét laboratóriumban bevizsgáltatni, de egyébként is indokolt lenne az évenkénti vizsgálat, különösen akkor, ha a kút a házba is be van kötve.
Az illegálisan, szakszerűtlenül fúrt kutakból a szennyezés akár a mélyebben lévő vízrétegekbe is leszivároghat, ami a teljes ivóvízbázist veszélyeztetheti.
A kútfúrás problémáiról korábban itt írtunk részletesen: