Élet+Stílus hvg.hu 2024. augusztus. 18. 10:41

Elment Alain Delon, a filmművészet angyalarcú óriása

A medence, A Rocco és fivérei, valamint A párduc című legendás filmek sztárja 88 éves korában halt meg. Elképesztően gazdag filmes örökséget hagyott maga után – és viharos magánéleti epizódokat. A személyisége a rajongástól a kiábrándultságig terjedő skálán váltott ki reakciókat az emberekből.

Alain Delon fénykorában a legszebb férfi volt a filmtörténelemben. Annyira, hogy a The New Yorker egyik szerzőjét nemrég arra inspirálta, hogy feltegye a kérdést:

Lehet-e egy filmsztár túlságosan jóképű?

A francia filmes legenda, akinek halálhírét vasárnap reggel jelentették be gyerekei, hosszú pályafutása során rajongóik tömegeit győzte meg arról, hogy ez nem kérdés. Közben gazdag filmes örökséget, a világ filmművészetének néhány nagy klasszikusát vitte vászonra. Sötét és sejtelmes volt, átütő tekintettel és angyalarccal – ezek az ellentétek teremtették meg a jelenlétének a feszültségét.

Alain Delon
Luc Fournol / Photo12 via AFP

Az életét botrányokkal és traumákkal terhelt családi háttér alapozta meg. Az 1935-ben Párizs külvárosában született Alain Delon négyéves volt, mikor az apja elhagyta a családot, az anyja hozzáment egy henteshez, ő pedig nevelőszülőkhöz került. Gyerek- és kamaszkora zűrös volt, elszökött otthonról. Csatlakozott a haditengerészethez, ahol azonban hadbíróság elé kellett állnia lopás miatt. Az ötvenes években prostituáltakkal és közönséges bűnözőkkel élt együtt, mielőtt a filmipar felfedezte volna őt, és a hatvanas évek legnagyobb filmcsillagává vált volna. Nehéz fiatalkora további életét is meghatározta: képtelen volt normális, egészséges kapcsolatot kialakítani a fiaival.

A francia mozi fénykorában bontakozott ki a művészete, és a karrierje során több mint kilencven filmben szerepelt. Már a korai filmszerepei meghozták neki a hírnevet, és egyúttal az európai filmművészet legnagyobb alkotói kezdték el keresni a kegyeit.

Luchino Visconti olasz rendező 1960-ban adott szerepet neki a Rocco és fivérei című filmben, amelyet a Velencei Filmfesztiválon a zsűri nagydíjával jutalmaztak. Két évvel később Michelangelo Antonioni A napfogyatkozás című filmjével nyerte el a zsűri újabb nagydíját, ezúttal a cannes-i filmfesztiválon.

Alain Delon a Rocco és fivérei című filmben
Marceau Cocinor – Titanus SPA / Collection ChristopheL via AFP

A nemzetközi sztárság elkerülhetetlennek tűnt, és a Ragyogó napfény című krimivel el is érte ezt a státuszt. A csábító gyilkos, az angyali külső mögött lakozó ördögi lélek megformálásával bizonyította, hogy nem csak sármos és szívdöglesztő, de valóban tehetséges színész is.

1963-ban Salina hercegének szeretett, karizmatikus unokaöccsét, Tancredit alakította Giuseppe Tomasi di Lampedusa A leopárd című remekművének pazar adaptációjában, szintén Visconti rendezésében. Ez a film már az Arany Pálmát is elhozta.

A francia filmművészet két nagy alakja, Delon és Jean Gabin 1963-ban dolgozott előszőr együtt az Alvilági melódia cím filmben, amelyben a feltörekvő sztár és a már befutott filmes ikon egy bűnözőpárost alakított, akik egy cannes-i kaszinó kirablását tervezték. A film nemcsak a kritikusok elismerését nyerte el, hanem kereskedelmi sikert is aratott: 3,5 millió jegyet adtak el rá.

Alain Delon és Jean Gabin az Alvilági melódia című filmben
Marcel Dole / Collection ChristopheL via AFP

Alain Delon pályafutásának legmarkánsabb filmjét a francia újhullám óriásával, Jean-Pierre Melville-lel való együttműködésének köszönhetjük. A szamuráj című remekműben működött igazán a kontraszt az angyali arc és a magányos bérgyilkos szerepe között, itt teremtette meg a komor, hideg, hátborzongatóan nyugodt gyilkos figuráját. Delon igazi műfaja a bűnügyi- és a kalandfilm lett.

Ebben a műfajban készült egyik legendás filmje, az 1970-es Borsalino Jean-Paul Belmondóval, akivel – bár ezt követően csak egy filmet, a Borsalino 18 évvel későbbi folytatását forgatták, legendás barátok voltak már karrierjük kezdete óta. Közösen szerepeltek 1997-ben a Friderikusz-show-ban is:

FRIDERIKUSZ SHOW: ALAIN DELON ÉS JEAN PAUL BELMONDO 25 ÉV UTÁN ÚJRA EGYÜTT, 1997. /// F. A. 69.

Nem kevés szervező munka előzte meg a világraszóló eseményt, azt, hogy 1997 szeptemberében egyszerre érkezett Budapestre, a Friderikusz Show meghívására a francia és az európai film két óriása, Alain Delon és Jean Paul Belmondo. A jelenlétüknek az adott külön nyomatékot, hogy azt megelőzően 27 éve nem álltak együtt egy színpadon.

1981-ben rendezőként is bemutatkozott az Egy zsaru bőréért, majd két évvel később A kíméletlen című filmekkel. 1984-ben César-díjjal (az Oscar-díj francia megfelelőjével) jutalmazták A mi történetünk című filmben nyújtott alakításáért, ugyanabban az évben Jeremy Irons és Ornella Muti partnere volt a Swann szerelme című filmben. 1989-ben szerepelt Jean-Luc Godard Új hullám című alkotásában, a kilencvenes évek elején pedig sajátos öniróniával játszotta el az öregedő nőcsábászt a Casanova visszatér című filmben.

Bár Amerikában többször is próbálkozott, Hollywoodot nem sikerült meghódítania.

A kilencvenes években több filmes kudarc is fűződött a nevéhez, de érdekes módon épp ebben az időszakban kapta meg a politikai és kulturális intézmények legnagyobb elismeréseit. François Mitterrand akkori francia elnöktől 1991-ben megkapta a Becsületrendet. Tizennégy évvel később Mitterrand utódja, Jacques Chirac „a világ filmművészetéhez való hozzájárulásáért” parancsnoki rangra emelte.

Mitterand, Delon és a Becsületrend
JEAN-LOUP GAUTREAU / AFP

1995-ben életművéért a Berlinale Arany Medve díját, és több nemzetközi filmfesztivál életműdíjával tüntették ki. 2019-ben Cannes-ban tiszteletbeli Arany Pálmával ismerték el hat évtizedes filmes munkásságát. A társadalmi erkölcsök azonban sokat változtak a két díj odaítélése között eltelt időszakban. A cannes-i döntés a kitüntetéséről felháborodást váltott ki, különösen a feminista szervezetek részéről, amelyek bírálták őt, amiért nyilvánosan „rasszista, nőgyűlölő és homofób” megjegyzéseket tett.

1999-ben bejelentette, hogy nem forgat többé, fogadalmát azonban nem tartotta be. Az őszülő hajú szívtipró a tévéfilmek mellett krimikben és 2008-ban az Asterix az olimpián című alkotásban szerepelt, utóbbiban Julius Caesart formálta meg. 2018-ban bár tervbe vették, végül nem valósult meg a La maison vide című filmje, amelyben Juliette Binoche lett volna partnere, Delon akkor úgy nyilatkozott, hogy egy utolsó filmre még szívesen vállalkozna. A színpadtól sem távolodott el, Anouchka lányával az Egy közönséges nap című színdarabbal bejárta Franciaországot.

Nem csak színészként ért el sikereket: a hatvanas években Dalidával közösen előadott Paroles című számuk világsláger lett, később Shirley Bassey-vel is együtt dolgozott (Thought I’d Ring You).

Dalida, Alain Delon – Paroles, paroles

” Paroles paroles ” : le tout premier clip de la chanson iconique Il aura fallu attendre 46 longues années pour que le clip de ” Paroles, paroles ” de Dalida et Alain Delon voit le jour. Ce succès éternel est mis en images à l’aide d’archives photos et vidéos du duo mythique soigneusement sélectionnées et remasterisées.

Pályafutását botrányok szegélyezték: ült engedély nélküli fegyvertartásért, vádolták maffiakapcsolatokkal, a hatvanas évek végén testőre titokzatos halála sötét hátterű politikai bűnügy középpontjába állította. Magánélete miatt is sokszor került a lapok címoldalára. Romy Schneiderrel folytatott románca közben született fia a modell-énekesnő Nicótól, majd 1964-ben elvette Anthony nevű fiának anyját, Nathalie Delont, akitől aztán Mireille Darc kedvéért vált el. 1987-ben Svájcban telepedett le holland manöken feleségével (1999-ben svájci állampolgárságot is kapott), akitől két gyermeke született, de ez a kapcsolata 2001-ben ért véget.

A közvélemény nagy része már elidegenedett Delontól, akinek a hírnevét jelentősen rontották állítólagos kapcsolatai a bűnözői alvilággal, barátsága a Nemzeti Front korábbi vezetőjével, Jean-Marie Le Pennel, valamint a nőkről és a melegekről tett botrányos kijelentései.

Alain Delon a cannes-i filmfesztiválon 2019-ben
AFP / Valery Hache

Annak ellenére, hogy ellentmondásos személyiség volt, Delon művészeti körökben továbbra is ikon marad, aki előtt Sofia Coppolától kezdve Quentin Tarantinón át Madonnáig sokat tisztelegtek. A francia filmművészet megkerülhetetlen óriása, akinek a hipnotikus, sejtelmes kisugárzására olyan divatcégek is lecsaptak, mint a Dior.

Az egykor szebb napokat látott, vidéki rezidenciáján, egy Douchyban található kúriában élt visszavonultan, de életének utolsó időszakát családi acsarkodások árnyékolták be. Gyermekei hónapok óta heves vitában álltak apjuk kezelését illetően, akinek egészsége több sztrókot követően rohamos romlásnak indult. 2024-ben egy francia bíróság gondnokság alá helyezte a színészlegenda megfelelő orvosi ellátása érdekében, amit később kiterjesztettek a pénzügyeire is.

Alain Delon gondnoksága mögött családi tragédiák egész sora húzódik

Az HBO és a Netflix is megnyalná mind a tíz ujját, ha valaki letenné a Delon család forgatókönyvét az asztalukra. Botrányok, irigység, a nyilvánosság előtt zajló sárdobálás, erőszak és tragédiák szőtték szövevényesre a francia filmcsillag és gyerekeinek történetét. Segítünk kibogozni a szálakat, amelyek végül ahhoz vezettek, hogy a bíróság most már kénytelen Delont a saját gyerekeitől megvédeni.

Alain Delon mindig is egy színészekből álló, büszke dinasztiát akart létrehozni, ám ehelyett egy évtizedeken át a nyilvánosság előtt vitázó, szakító, kibékülő és gyűlölködő család lett a Delon klánból, egy olyan, amely a sok sérelem miatt a családfő utolsó éveiben sem tud sem az apával, sem egymással megbékélni.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.