Az esélyegyenlőség a legfontosabb elv a fair play szabályai szerint, és itt most nincs mit tenni, mondta Schmitt. Szerinte tudományos alapon jelenleg nem lehet kizárni a versenyből Helifet, aki korábban megbukott a tesztoszteronteszten.
Forrnak az indulatok az algériai Imane Helif olimpiai versenyzése miatt, akinek következő ellenfele Hámori Luca ökölvívó lesz szombat délután a 66 kilós súlycsoport negyeddöntőjében. Helifet a tavalyi világbajnokságról magas tesztoszteronszintje miatt kizárták. Az ügyben többen is felszólaltak már, mások mellett Elon Musk vagy J. K. Rowling is, a HírTV pedig most Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, kétszeres olimpiai bajnok párbajtőröző, a Nemzet Sportolója véleményét kérdezte.
Onnan kell kiindulni, hogy a sportban a legfontosabb alapelv az esélyegyenlőség, mert ha az nincs meg, nincs értelme a versenyzésnek, kezdte Schmitt, aki szerint alapszabály, hogy nők közé „nem keveredhet be” férfi. „Azt már nehezebb megérteni, hogy mi minden jogi, biológiai és tudományos elvárás kell ahhoz, hogy valakit deklaráljanak, hogy igazából nő”, tette hozzá.
Nem állok be azok közé, akik mentik az algériai bokszolónőt, de nőként született, az útlevelében nőként van bejegyezve, a tesztoszteronszint- és más vizsgálatok azt igazolják, hogy nőként versenyez, magyarázta. „Én nem mernék odaállni és azt mondani, hogy ő jogtalanul versenyez. Biztos vagyok benne, hogy a NOB megvédené az esélyegyenlőséget, a fair play legfontosabb szabályát.” A magyar versenyző, Hámori Luca védelmében persze kiállna, és szerinte jól tette a MOB elnöke, Gyulai Zsolt, hogy kérte, hogy vizsgálják meg ezt a helyzetet.
Schmitt még egyszer leszögezte, hogy Helif tesztoszteronszintjével jelenleg nincs gond, sok ellenőrzésen megy keresztül biológiai és hormonális szempontok alapján is, tehát tudományos alapon nem lehet kizárni a versenyből. “Nincs olyan jogi kitétel, ami alapján ne lehetne nőnek tekinteni”, mondta.
Arra a kérdésre, hogy ha az ő versenyzője lenne Hámori, engedné-e ringbe szállni Helif ellen, azt mondta, igen. Szerint tudományos oldalról meg van védve Hámori is és minden versenyző is. Arra a felvetésre pedig, hogy mi lenne, ha létrehozna a NOB egy „harmadik kategóriát”, Schmitt azt válaszolta: az nehéz lenne, és örül, hogy erről egyelőre szó sincs. Mint mondta, korábban volt már példa „bonyolult transzgender ügyekre”, de a NOB ezeket nagyon rigorózusan felügyeli, vizsgálja. „Az esélyegyenlőség a legfontosabb elv a fair play szabályai szerint, és itt most nincs mit tenni”, szögezte le.