Fonyódtól Szolnokig, Dunakeszitől Tiszakécskéig várják a kutyás fürdőzőket.
Idén országszerte már 22 deklarált helyen várják a kutyájukkal strandolni vágyókat – derül ki a kutyabaráthelyek.hu gyűjtéséből. Az alapító Máté Krisztián szerint az igények növekedésével – csaknem 3 millió kutyatartó van az országban – egyre több strand nyit a kutyás vendégek felé. Mint mondja: „Alapszabály ilyenkor az, hogy megfelelő távolságot kell tartani az embereket fogadó strandoktól, biztosítani kell a megfelelő hulladékgyűjtést és szükség esetén a vízbe helyezett lejárót.”
A kutyabarát strandokat térképre tették:
A közleményben összegyűjtöttek néhány jó tanácsot arra vonatkozóan, hogy mire érdemes figyelni, ha kutyával strandolunk.
- Csak biztonságos helyen fürödjünk
A tavak, folyók nagyon csábítóak lehetnek a kutyások számára, mégis, nagyon meg kell gondolni, milyen vízbe merészkedik az ember, és hova engedi be kedvencét! A bányatavak például gyakran igen mélyek, emiatt a vizük hideg, ami könnyen izomgörcsöt okozhat. Mivel a mesterséges tavaknak nincs elfolyásuk, könnyen elszaporodhatnak bennük a kórokozók, ami egyaránt veszélyt jelent ember és állat számára. A nem strandolás céljára kijelölt partokon, illetve a víz alatt éles törmelék, veszélyes hulladék rejtőzhet, fokozott a balesetveszély. A hivatalos fürdetőhelyeken ilyen nem fordulhat elő. Ne kockáztassunk fölöslegesen!
- A kutyánk is leéghet
A szőrzet sűrűségétől és hosszától függetlenül a kutya testfelületén vannak területek, ahol a bőr kevésbé védett. Ilyen az orr, a szemek környéke, a fülek, ajkak, az alhas és a lágyék (combhajlat), de a hátán is leéghet a kutya. A meleg és a napfény hatására az orr bőre ki is száradhat, berepedezhet. Mit tehetünk a napégés ellen? Kenjük be kutyánkat 4 óránként természetes összetételű, illatmentes kutyáknak készült naptejjel. Mással ne próbálkozzunk, mivel a kutya ösztönösen lenyalhatja magáról a szert, és a humán fényvédőkben használt vegyi anyagok megbetegíthetik. Mivel a fényvédőnek 20 percre van szüksége ahhoz, hogy kifejtse hatását, a napon való tartózkodás előtt legalább ennyivel vigyük fel a naptejet. A hiányos szőrzetű kutyára vagy szőrtelen fajtákra adjunk védőruhát.
Ha napégést tapasztalunk, ne próbálkozzunk házi praktikákkal, hanem vigyük kedvencünket mielőbb állatorvoshoz. A felforrósodott talajon ne sétáltassuk a kutyát, hogy tappancsai ne szenvedjenek égési sérüléseket! Kerüljük a forró aszfaltot!
- Ezt vigyük magunkkal
A fényvédő és a játékai mellett ne felejtsük otthon az itatótálkáját, tiszta vizet, törölközőt, zacskót az ürüléknek, napernyőt vagy árnyékolósátrat. Ha a kutya imádja a vizet, de nem túl jó úszó, érdemes kipróbálni egy kutyamentőmellényt.
- Felhevült testtel ne engedjük a vízbe
A hirtelen hőmérséklet-különbség, akárcsak a gazdi esetében, veszélyes lehet. A kutyánál is fontos a fokozatosság.
- Ne hagyjuk túlhevülni
A túlhevülésnek hőguta lehet az eredménye, ami rendkívül veszélyes állapot. Ha túlzottan liheg, vörössé válik a nyelve, besűrűsödik a nyála, itassuk meg, fokozatosan hűtsük le, pihentessük árnyékban. Különösen veszélyeztetettek a nyomott orrú és idős kutyák.
- Legyünk tekintettel másokra
Ha úgy látjuk, hogy kedvencünk közeledése zavar másokat (akár kutyát, akár embert) hívjuk vissza!
A vízpart nem csak a miénk, rengeteg élőlény otthona, köztük számos védett fajé, például vízi madaraké.