Élet+Stílus hvg.hu 2024. április. 29. 16:02

„Ez házasság, nem kellett volna elé a meleg szó”

Sipos Lilla és Tóth Angéla Ausztriában a házassággal egyenértékűnek számító bejegyzett élettársi viszonyt létesített egymással. Kint a közösség, például Sipos labdarúgóklubja gratulált nekik, itthon ezt el sem tudnák képzelni.    

Kint a lapok azt írták, hogy „kimondták az igent”, Magyarországon pedig azt, hogy „melegházasságot kötöttek” – mesélte a Partizánnak adott interjúban Sipos Lilla egykori magyar válogatott labdarúgó és az Éjjel-nappal Budapestben is szereplő Tóth Angéla. Mint mondják, ez a különbség a lapok kattintásvadászata miatt van, és amiatt, hogy egész más a megítélésük Ausztriában a leszbikus pároknak, mint itthon.

„Ez egy házasság, nem kellett volna elé a meleg szó” – szögezte le Sipos Lilla.

Mint mesélte, Ausztriában az emberek szeretettel fogadják őket, a labdarúgóklubja is ünnepli az egybekelésüket. Itthon viszont, tette hozzá, bár zárt ajtók mögött elfogadott a homoszexualitás a női labdarúgásban, nyilvános szolidaritásra nem is számíthatnának. Kérdésre válaszolva Sipos azt mondta, nem tudná elképzelni, hogy ha magyar klubban játszana, a csapat nyilvánosan gratuláljon az egybekelésülhöz.

A társadalom elutasításáról nem is beszélve. „Ha itt megfogod a párod kezét az utcán, csúnyán utánad ordibálhatnak, kint teljesen normális” – mesélik.

No Title

Sipos Lilla egykori magyar válogatott labdarúgó Ausztriában házasodott össze szerelmével, a korábban az Éjjel-Nappal Budapestben is szereplő Tóth Angélával. Azért Ausztriában, mert itthon a törvények ezt nem engedik. Ott szeretettel fogadják őket az emberek, a csapatuk is ünnepli egybekelésüket, itthon azonban zárt ajtók mögött bár elfogadott a homoszexualitás a női labdarúgásban, nyilvános szolidaritásra nem is számíthatnának.

Annyira erős a társadalmi és jogi elutasítás Magyarországon, hogy nem is házasság került a papírjaikra, hanem bejegyzett élettársi viszony, ugyanis, bár kint élnek, sok kötődésük van Magyarországgal, ráadásul közösen nevelnek egy gyereket is, itthon nem tudnák intézni esetlegesen a hivatalos ügyeiket, ha arra kerülne sor. Ausztriában ugyanakkor a bejegyzett élettársi viszony gyakorlatilag egyenértékű a házassággal, azaz a felek a többi között örökölhetnek egymástól, és örökbe fogadhatnak gyermeket.   

Sipos Ausztriában egy másodosztályú csapatban focizik, párja, Tóth Angéla takarítóként dolgozik. Mint mondja, először nagyon utálta, de már megszerette ezt a munkát, amivel kifejezetten jól keres, így nyugodtan el tud lenni a családjával.  

Nemcsak az anyagiak miatt költöztek ki, hanem a légkör miatt is. Amióta kint élnek, sokkal nyugodtabbak, stresszmentesebbek, mosolygósabbak. „A stresszt tettük le azzal, hogy kiköltöztünk.”

Azt mesélik, nem is értik az ismerőseik, a kisvárosi emberek, hogy mi van Magyarországon, vagy hogy miért alakult ki az LMBTQ-emberek elleni erős elutasítás.

„Van, aki tisztában van vele, van, aki nem, de mindig kapjuk a legyintést, hogy bolondok, ne foglalkozzunk vele.”

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.