Legindi Tímea elmesélte, hogyan élte meg a csúcsmászás napjait, és hogyan dolgozza fel a veszteséget.
„Ismerve a felkészülését, nekem nem fordult meg a fejemben, hogy nem sikerül neki. Nem azért, mert a felesége vagyok, hanem egyszerűen láttam a beletett munkát, amitől Szilárd képes lehet rá, hogy megmássza a Mount Everestet” – mondta a férje, Suhajda Szilárd tragikus véget ért, tavaly májusi expedíciójáról Legindi Tímea, aki azóta Csisztu Zsuzsának adott először hosszabb interjút. Elárulta: annyira biztos volt a sikerben, hogy már a csúcsmászás előtt azt tervezte, megírja róla sajtóközleményt, nem volt B terve.
Legindi úgy gondolja, Suhajdának nagyon gyorsan lett magashegyi betegsége, és nem ismerte fel hogy vissza kell fordulnia. „Ha Szilárdnak sikerül az Everest palack nélküli megmászása, és hazatér, akkor ez egy közös siker lett volna, amit mindenki a magáénak érez. Kicsit azt érzem, így, hogy tragédia lett a vége, így is szeretett volna mindenki egy szeletet magának” – mesélte Csisztu Zsuzsának.
Arról is beszélt, mit gondol a hegymászó utolsó óráiról. „Az én teóriám egyszerű: Szilárd ott volt egy nagyon kitett, omlékony helyen, és egyszerűen lecsúszott. És olyan irányba csúszott le, amely nem az útvonal része, ezért sosem fogják megtalálni. Valószínűleg beesett egy hasadékba, és ezért nem látszik helikopterről sem. (…) Olyan módosult tudatállapotban lehetett – és szeretném azt hinni, hogy ebben volt –, amikor már nem fáj semmi, nem érzed, hogy megfagytak a végtagjaid, amikor fehér ködben vagy, és nyugodtság van és csönd.”
Suhajda utolsó interjújából kiderül, miért indult neki a csúcsnak egyedül
„Késznek kell lenni szenvedni is, ha épp úgy hozza a helyzet! Ez egy ilyen műfaj."
A hegymászó felesége azt is elmondta: annak köszönhető, hogy akadt valaki, aki finanszírozza a férje utáni kutatóexpedíciót, hogy a média percről percre követte a történéseket. Vertán György ajánlott fel pénzt arra, hogy lehozzák Suhajdát a hegyről. Legindi úgy fogalmazott: egy ilyen keresőexpedíció költsége egy újabb Everest-expedíció költségével ér fel.
Földes András: Bűn, káros szenvedély vagy önmegvalósítás volt Suhajda Szilárd tragikus csúcskísérlete?
Himalájában is járt szerzőnk szerint a kérdés inkább az, hogy miért hajszolja a magyarokat szélsőséges hangulatba a magashegyi mászás? Földes András szerint nem az alpinizmusban kell keresni a magyarázatot. Vélemény.
A nő arról is beszélt, hogy nem szereti, ha özvegynek hívják, mert nem szeretne beleragadni ebbe a gondolatba, szerepkörbe. „Szilárd a férjem, mindig az életem része lesz és a kisfiam apukája”.
A legfájdalmasabbnak azt érezte, hogy ötéves kisfiúnak is el kellett mondania, mi történt az édesapjával: „Szívbemarkoló pillanat volt, mert ki kellett mondanom, hogy apa meghalt, nem jön haza, ketten leszünk, én fogok vigyázni rád. Közben megfogtam a kezét. Látszott rajta, hogy ő ezt érti.”
Suhajda Szilárd 2023. május 21-én kezdte meg a csúcsmászást a Mount Everesten oxigénpalack és serpák segítsége nélkül. Május 24-én tűnt el, utoljára körülbelül 8780 méteren, a Hillary-lépcső aljában látták, akkor még életben volt. Később mentőexpedíciót indítottak érte, de csak a felszerelése egy részét találták meg.