Élet+Stílus hvg.hu 2024. február. 13. 12:21

Oroszország körözést adott ki az észt miniszterelnök ellen

„Ez még csak a kezdet” – üzente az orosz külügyminisztérium szóvivője.

Az orosz rendőrség körözési listára tette Kaja Kallas észt miniszterelnököt, Taimar Peterkop észt államtitkárt és Simonas Kairys litván kulturális minisztert – írja a Reuters.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Kallast „a történelmi emlékezet meggyalázása” miatt körözik. A TASZSZ orosz állami ügynökség szerint a balti tisztviselőket „a szovjet katonák emlékműveinek lerombolásával” vádolják.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője az ügy kapcsán elmondta: „Ez még csak a kezdet. A világot a nácizmus és a fasizmus alól felszabadítók emléke ellen bűncselekményeket elkövetőket felelősségre kell vonni.”

A korábban a Szovjetunióhoz tartozó balti országok Oroszország ukrajnai inváziója után jelentették be, hogy elbontják a szovjet korabeli emlékműveket. Kallas 2022-ben azt mondta, hogy az észt hatóságok 200-400 ilyen emlékművet fognak lebontani. Erre válaszul az orosz Nyomozó Bizottság vezetője, Alekszandr Basztrjkin büntetőjogi vizsgálatot rendelt el az ügyben.

A most kiadott körözések nyomán a balti politikusok csak akkor tartóztathatók le, ha átlépik az orosz határt. Az orosz belügyminisztérium adatbázisában ugyanakkor nem szerepel, hogy a büntető törvénykönyv melyik cikkelye alapján folyik ellenük büntetőeljárás.

Az észt és a litván hatóságok egyelőre nem kommentálták az ügyet.

(Nyitóképünkön Kaja Kallas látható. Fotó: AfP / Lehtikuva / Emmi Korhonen)

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.