A 444 információi szerint még zajlik a kárfelmérés az egyetemen. Tudnak olyan munkatársról, aki fogyasztott a klóros vízből.
Az ELTE egy évvel ezelőtt energiatakarékossági okokból leállította a melegvíz-szolgáltatást, számolt be róla a hvg.hu is. Ezt idén az őszi szemeszter kezdetével újraindították, egyetlen kivétellel, a lágymányosi campus épületeiben csak október elején lett újra meleg víz, miután a FŐTÁV jelentősen csökkentette árait.
A meleg víz elzáratásakor már sejteni lehetett, hogy a természettudományos laboratóriumoknak is helyet adó lágymányosi kampuszon az alaptevékenységekhez szükség lesz vízre, így annak elzárása jelentős problémákat fog okozni. Ezekben az épületekben a legtöbb tanszék bojlereket szerzett be, hogy meleg vízhez jusson.
A 444.hu most arról számol be, attól tartottak, hogy az éven át pangó vezetékekben esetleg megtelepedett valami, így az üzemeltető úgy döntött, hipóval mossa át a rendszert. Az üzemeltető szerint ez egy zárt rendszer, így nem járhat kockázattal a mosás.
Kiderült, tévedtek.
A lap információi szerint a melegvíz-körből több alrendszerbe is átszivárgott a magas klórtartalmú hipó, vagyis a nátrium-hipoklorit. Közöttük a központi lágy vizes rendszerbe is, ami duplán tisztított, semleges kémhatású vízzel látta el a legkülönbözőbb laborokat, de hipó került egyes tanszékek saját hálózataiba is.
A lap értesülései szerint a problémára azért figyeltek fel, mert vasárnap este tömegével kezdtek elpusztulni a halak egy biológiai laborban. Vannak kutatási projektek, amiket akár több hónappal is visszavet az incidens. Tudomásuk szerint az ELTE rendelkezik biztosítással, de a kárfelmérés még zajlik. Nemcsak élő állatok szenvedhették meg a hipós mosást, de azok a kutatási eredmények sem használhatóak, amelyekhez lágy vizet használtak.
Az ELTE informálta a dologról a tanárokat és az egyetemistákat, de volt, akihez nem ért el időben az információ, így hallott a lap olyan munkatársról, aki fogyasztott a hipós vízből. Az ELTE sajtóosztálya a 444 megkeresésére azt válaszolta:
„A tisztító folyadék mechanikai hiba miatt kerülhetett a vízrendszerbe, a hibát az ELTE Műszaki Főigazgatóság munkatársai azonnal elhárították. A vizsgálat és az esetleges károk felmérése jelenleg folyamatban van."