Tendencia, hogy a nyaralások után ugrásszerűen megnő a beadott válókeresetek száma – erről is beszélt a Semmelweis Egyetem pszichológusa.
Biológiai, pszichológiai és szociális okai is lehetnek annak, amikor a nyaralás első napjain jelentkeznek valamely betegség tünetei – állapították meg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének munkatársai. Mint írják, az immunrendszerünk állapota és a stressz-szint változása szoros összefüggésben van egymással: a krónikus stressz gátolja a gyulladásokért felelős immunválaszt, ám amikor ez a stressz-szint megváltozik, beindulnak a gyulladásos folyamatok, és felszínre kerülhet a betegség.
A szakirodalomban leisure sickness-ként ismert nyaralási betegség egyik lehetséges magyarázata az immunrendszer és a stressz összefüggése,
miszerint a krónikus stressz nem hat jól az immunrendszerre. A stressz bizonyos funkciókat gátol – például a gyulladásokért felelős immunválaszt –, míg másokat aktivál. „Vagyis amíg benne vagyunk a mókuskerékben, addig nem tör felszínre a betegség, majd amikor a stressz szintje megváltozik, kiütközhetnek a tünetek” – fogalmazott Papp Zsuzsanna pszichológus, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa.
Papp úgy véli: lehetséges, hogy már pár nappal előbb bennünk bujkált a kór, de valahogyan kezeltük a tüneteket, viszont amikor kicsit leengedünk, addigra kerül a betegség lefutása a nehezebb fázisba. Statisztikák szerint a legjellemzőbbek ilyenkor a felsőlégúti, influenzaszerű tünetek, valamint a fáradtság és a migrénes fejfájás. Gyakran előfordul az is, hogy az alapvetően gondterhelt munkahelyi szituációra még rárakódik az utazással kapcsolatos tervezés, vagyis már egy eleve halmozottan stresszes állapotban indul útnak az ember, és ezek mind negatívan hatnak az immunrendszerre – magyarázzák.
Papp Zsuzsanna arra a tendenciára is felhívja a figyelmet, hogy ősszel, a nyaralások után ugrásszerűen magasabb a beadott válókeresetek száma, ami azzal függhet össze, hogy sok pár részéről megfogalmazódik egy magas elvárás a nyaralással kapcsolatban: egész évben veszekszünk, de majd a nyaraláson lesz időnk beszélgetni, együtt lenni, elsimítani a konfliktusokat. Mivel ez a mindennapokban nem működik, ezért irreális elvárás, hogy az üdülés két hete alatt megvalósulhat, ha már elhidegültek egymástól a felek.
A cikk azt is megfogalmazza: mindezek miatt (is) érdemes dolgozni a stressz csökkentésén a nyaralás megtervezésével, előkészítésével összefüggésben.