Élet+Stílus hvg.hu 2023. június. 26. 11:19

A Titanon utazott a Titanic milliárdos kincsvadásza is

Meghalt a Titan katasztrófájakor Paul-Henri Nargeolet francia üzletember, mélytengeri szakértő is, akinek köszönhetően több ezer tárgy került a felszínre az elsüllyedt Titanicról. A milliárdos korábban több tucatszor merült le az óceánjáró roncsaihoz.

Paul-Henri Nargeolet, akit sokszor csak „Mr. Titanic" néven emlegettek, 77 éves korában a Titan nevű merülőhajón lelte halálát. A francia milliárdos üzletember, nyugalmazott búvár és melytengeri szakértő a New York Times cikke szerint az RMS Titanic Inc. vállalat vezető szakértőjeként 37 sikeres merülést vezetett korábban a legendás óceánjáró roncsaihoz. A Titan merülőhajóval 38-adjára közelítette volna meg a tengerfenéken ülő Titanicot. Mint ismert, a Titan búvárhajó előző héten tűnt el, majd napok után derült csak ki, hogy a jármű nem bírta ki a hatalmas víznyomást, és összeroppant. A rajta lévő öt utas nem élte túl a katasztrófát.

Az RMS Titanic Inc., melynek mélytengeri kutatási igazgatója volt Paul-Henri Nargeolet, kizárólagos jogot élvezett a Titanicon található műtárgyak felhozatalára és kiállítására. A Business Insider azt írja, hogy a magáncég az idők során több mint ötezer leletet hozott fel az 1912-ben elsüllyedt hajó roncsai közül, a többi között az egykori utasok személyes tárgyait, pipákat, borotvakészleteket, de a Titanic csillárjait is. A merülő expedíciókat vezető Nargeolet hatalmas szakértelmét senki sem vitatta, ám a cég tevékenységét már annál többen. Voltak, akik az RMS Titanic Inc.-t „high-tech sírrablónak" minősítették, és kétségbe vonták, hogy a kimentett tárgyakat egy ilyen történelmi lelőhelynek számító roncsmezőről, mint a Titanic és környéke, valóban egy magánvállalkozásnak kell-e tulajdonolnia.

Ugyanakkor a cég azzal védte meg tevékenységét, hogy a kincsvadászat mellett fontos kutatást végeznek a Titanic roncsainál, oceanográfiai tudományos adatokat gyűjtenek a hajó környékéről, a felhozott műtárgyakat pedig edukációs célból állítják ki. Igaz is, hogy Paul-Henri Nargeolet 2022-ben például hozzájárult egy különösen diverz mélytengeri ökoszisztéma felfedezéséhez a Titanic közelében található, egy korábban ismeretlen bazaltformáción.

A Titanic rendezője, James Cameron korábban „legendás mélytengeri pilótának" nevezte Nargeolet-t, akit jól is ismert, viszont Cameron is úgy gondolhatta, hogy a cég által felszínre hozott műkincseknek köztulajdonban lenne a helyük. Legalábbis amikor 2016-ban az RMS Titanic Inc. fizetésképtelenné vált, és úgy volt, hogy a vállalat elárverezi a műtárgyakat, akkor többek között a filmrendező is támogatta azt a múzeumok által indított mozgalmat, hogy a tárgyakat kivásárolják a cég kezéből, és azok közgyűjteményekbe kerüljenek. Végül azonban az aukcióra nem került sor, és az RMS Titanic Inc. továbbra is a „Titanic-gyűjtemény" tulajdonosa.

 

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.