Élet+Stílus MTI 2023. május. 26. 16:22

Mégsem hagyja el Európát a ChatGPT fejlesztője

Az OpenAI vezérigazgató jelenleg a világ vezető országait járja, hogy a döntéshozókat meggyőzze a mesterséges intelligenciára épülő rendszerek hasznosságáról.

Mégsem hagyja el Európát a ChatGPT mesterséges intelligenciára épülő chatbotot gyártó amerikai cég – közölte a vezérigazgatója.

Sam Altman, az OpenAI vezetője két napja egy londoni sajtóbeszélgetésen azt mondta, ha túl szigorú lesz a mesterséges intelligencia (MI) szabályozása, kivonulhatnak erről a piacról. Pénteken azonban a Twitter-oldalán már azt jelezte, hogy izgatottan várja a további munkát az unióban. A vezérigazgató jelenleg a világ vezető országait járja, hogy meggyőzze a döntéshozókat a mesterséges intelligenciára épülő rendszerek hasznosságáról.

Az Európai Parlament (EP) szakbizottságai május elején elfogadták a mesterséges intelligencia alkalmazására vonatkozó első uniós szabályozás megalkotását célzó tárgyalási álláspontjukat, amelyben új átláthatósági és kockázatkezelési kötelezettségeket írnának elő. Leszögezték, hogy céljuk az emberközpontú és etikus mesterséges intelligencia-rendszerek létrehozása. A szabályozás értelmében tilos lenne az emberek biztonságát veszélyeztető, például a tudatalatti vagy szándékosan manipulatív technikákat alkalmazó rendszerek alkalmazása, vagy olyanoké, amelyek társadalmi, viselkedési gazdasági helyzet és személyes jellemzőik alapján osztályoznak. A képviselők betiltanák a biometrikus megfigyelést és az érzelmek felismerését alkalmazó rendszereket is.

Tilesch György: Nem az a legnagyobb veszély most, hogy öntudatra ébred-e a mesterséges intelligencia

A legsürgetőbb kérdés most az, hogy a mesterséges intelligenciának milyen hatása lesz a munkaerőpiacra, arra alapozva elterjednek-e a totális megfigyelésen vagy manipuláción alapuló társadalmi modellek, illetve mekkora szerepe lesz a dezinformációban és a társadalom destabilizációjában - mondja Tilesch György, MI-szakértő. A technológia annyira gyorsan fejlődik, hogy villámgyorsan „leirthat" egész iparágakat.

Az EP képviselői szeretnék erősíteni a polgárok azon jogát, hogy panaszt nyújthassanak be a szóban forgó rendszerekkel kapcsolatban és magyarázatot kapjanak a jogaikat jelentősen érintő, nagy kockázatú rendszereken alapuló döntésekről. Emellett megreformálnák az EU mesterséges intelligenciával foglalkozó hivatalának szerepét is, amelynek feladata lenne a témába vágó szabályozás végrehajtásának nyomon követése is.

Márciusban az olasz hatóságok adatvédelmi aggályokra hivatkozva letiltották a hozzáférést a ChatGPT-hez az országban. Az adatvédelmi hatóság közlése szerint a chatbot vizsgálata során „nem találtak megfelelő jogi alapot, amely megindokolná a nagy mennyiségű személyes adat gyűjtését és tárolását, ami a felület működtetéséért felelős algoritmusok tanítását szolgálja”.

Az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol március végén kiadott közleményében felhívta a figyelmet a ChatGPT veszélyeire, amelyek között adathalászati kísérletek, dezinformációk terjesztése és kiberbűnözés is szerepel.

A technológiai ipar vezető szereplői nemrég nyílt levélben sürgették a mesterséges intelligencia fejlesztésének azonnali felfüggesztését a társadalmat fenyegető kockázatok miatt. Az Élet Jövője Intézet (Future of Life Institute) által kiadott dokumentumot mintegy ezren írták alá, köztük Elon Musk, a Twitter tulajdonosa, a Tesla alapítója, valamint Steve Wozniak, az Apple társalapítója.

Ian Bremmer politikai elemző: A mesterséges intelligencia az egész emberiséget veszélyezteti

A Die Zeitnek nyilatkozó Bremmer szerint a mesterséges intelligencia szétrombolhatja a demokráciát, ha nem tudjuk szétválasztani az igazat a hamistól, a valós tényt a dezinformációtól.