Azáltal, hogy rávilágítunk az LMBTQ-személyek elleni diszkriminációval kapcsolatos tapasztalatokra, képesek leszünk uniós szinten hatékonyabban kezelni ezeket a kihívásokat – írja a homofóbia, a bifóbia és a transzfóbia elleni világnap alkalmából írt vendégcikkében Helena Dalli, egyenlőségért felelős európai biztos.
Egyes tagállamokban és az Unió szintjén történt előrelépés annak érdekében, hogy ténylegesen érvényesüljenek azok az alapvető jogok, melyekre Uniónk épül. Bizonyos jogalkotási fejlemények, precedensértékű ítéletek és szakpolitikai kezdeményezések érezhető javulást hoztak az emberek életében, és hozzájárultak ahhoz, hogy egyenlőbb társadalmakban éljünk.
E fejlődés ellenére a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, nem bináris, interszexuális és queer személyek továbbra is ki vannak téve a hátrányos megkülönböztetés, a zaklatás, az üldöztetés, a bebörtönzés vagy akár az emberölés veszélyének, egyszerűen azért, mert azok, akik – ahogyan az világosan kiderül az ILGA-Europe nevű szervezet nemrég közzétett „Szivárványtérképéből”. Mindehhez az a genderellenes és LMBTQ-ellenes mozgalom adja a hátteret, amely hátráltatja a kitűzött célunk, a mindenkit megillető egyenlőség megvalósítását.
Az iskolai megaláztatásoktól a munkahelyi diszkriminációig, az internetes zaklatástól a fizikai bántalmazásig továbbra is súlyos a helyzet. Bár nem így kellene lennie, ezek a kegyetlen realitások megkérdőjelezik az LMBTQ-személyek puszta létét is.
A homofóbia, a bifóbia és a transzfóbia elleni világnap jó apropót ad ahhoz, hogy az Európai Bizottság áttekintse a folyamatban lévő munkát.
Fontos első lépést jelentett, hogy a Bizottság elfogadta az LMBTQ-személyek egyenlőségéről szóló stratégiát. Ebben azt javasoltuk, hogy a diszkriminációval szembeni jogi védelem megszilárdítása érdekében az esélyegyenlőség érvényesítésével foglalkozó szervezetek minden uniós tagállamban kapjanak tágabb hatásköröket és nagyobb függetlenséget. Hatékonyabbá kívánjuk tenni a gyűlöletbeszéd és a gyűlölet-bűncselekmények elleni védelmet is. Ezért intézkedéseket javasoltunk e jelenségek ellen, ideértve azt is, hogy a kifejezetten az LMBTQ+-személyek ellen irányuló gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmények is szerepeljenek a több uniós tagállamra kiterjedő vonatkozású bűncselekmények felsorolásában. Javaslatot tettünk uniós szinten harmonizált, a szülői jogállásra vonatkozó nemzetközi magánjogi szabályokra is. Ezzel az a célunk, hogy megvédjük és tiszteletben tartsuk minden olyan gyermek alapvető jogait, akinek a helyzetét érinti az, hogy a szülői jogállásra vonatkozó szabályok eltérőek az egyes tagállamokban. Végül, de nem utolsósorban pedig eszközöket és finanszírozást nyújtunk civil társadalmi szervezeteknek annak érdekében, hogy azok az egész Unióban előmozdítsák az egyenlőséghez való jog érvényesülését.
A stratégia végrehajtása keretében – közzétesszük az interszexuális személyek társadalmi-gazdasági helyzetéről szóló legelső, az egész Uniót átfogó tanulmányt. A kutatás feltárta, milyen nehézségekkel szembesülnek az interszexuális személyek az élet minden területén, és a tanulmányból kiderül, mennyire elterjedtek Európában az ilyen személyeken beleegyezés nélkül végrehajtott, nem életmentő orvosi beavatkozások.
Azáltal, hogy rávilágítunk az LMBTQ-személyek elleni diszkriminációval kapcsolatos tapasztalatokra, képesek leszünk hatékonyabban kezelni ezeket a kihívásokat az LMBTQ-személyek egyenlőségéről szóló stratégia gyakorlatba történő átültetése során.
Tartozunk az LMBTQ-személyeknek azzal, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk egy egyenlőségközpontú Unió kiépítéséért, amelyben mindenki biztonságban és szabadon élheti az életét.