Az ezüstérméket egy viking kori földvár, Fyrkat erődjétől mintegy nyolc kilométerre, Hobro város közelében találták.
Közel 300, több mint 1000 évesnek vélt ezüstpénzre bukkantak egy északnyugat-dániai viking erődítmény közelében – írja a CBS News egy dán múzeum közleményére hivatkozva. A ritka ezüstérmékre két, egymástól nem messze lévő helyen talált rá egy fiatal lány, aki tavaly ősszel egy kukoricaföldön fémkereső munkát végzett.
„Egy ilyen lelethalmaz nagyon ritka” – mondta az AFP-nek Lars Christian Norbach, az észak-jütlandi múzeum igazgatója, ahol a leleteket kiállítják. Az ezüstérméket egy viking kori földvár, Fyrkat erődjétől mintegy nyolc kilométerre, Hobro város közelében találták. Mivel mindkettőn keresztábrázolás látható, a múzeum szerint a 980-as évekből származnak.
A régészek úgy vélik, a lelet dán, arab és germán érméket, valamint Skóciából és Írországból származó ékszereket is tartalmaz. Norbach szerint a leletek ugyanabból az időszakból származnak, mint a Kékfogú Harald király által épített erőd, és további betekintést nyújtanak a vikingek történetébe. Kapcsolat lehet az elásott kincs és az erőd között, amely ugyanebben az időszakban égett le. A régészek közölték, hogy az aratás után, ősszel folytatják az ásatásokat.
Remélik, hogy megtalálják a ládák egykori tulajdonosainak temetkezési helyeit és lakóhelyeit. A vikingek úgy hitték, hogy a kincsek elásása lehetővé tette számukra, hogy haláluk után újra megtalálják azokat. A leleteket júliustól az Aalborgi Történelmi Múzeumban fogják közszemlére tenni. A lány, aki a felfedezést tette, anyagi kártérítést kap, amelynek összegét nem hozták nyilvánosságra.
Helyek, amelyek már nincsenek - Hedeby, a vikingek elpusztult kereskedővárosa
A germánul Haithabu néven is ismert település a Balti-tengerre néző Schlei-öböl meghatározó kereskedővárosa volt, amely a IX. és a XI. század között élte virágkorát, majd gyors egymásutánban kétszer is kifosztották.