Főleg az idősek, az egyedülállóak és az alacsonyabb iskolai végzettségűek körében gyakori a probléma, hogy túl későn, vagy egyáltalán nem veszik észre a daganatot.
A Covid-járvány előtti utolsó évben, 2019-ben 8435 magyar halálának okaként jelölték meg a tüdőrákot, közülük 1203-ról csak a boncoláskor derült ki, hogy ez volt a betegsége, addig, amíg élt, nem kapott diagnózist – írja a Népszava egy háttérbeszélgetés alapján. A részletes adatokból az is kiderült, hogy a diagnózis nélkül elhunytak között többségében voltak az idősek, az egyedülállóak és az alacsonyabb iskolai végzettségűek.
Az elemzés azt is megmutatta, hogy ezek a betegek a haláluk előtti két évben voltak orvosnál az alapellátásban, de a kisebb vizsgálatokon valószínűleg nem ismerték fel a tüdőrákra utaló korai jeleket. Voltak olyanok is, akiknél a betegség gyanúja felmerülhetett, de már annyira későn, hogy az állapotuk nem engedett meg egy szövettani vizsgálatot.
Kiss Zoltán, a kutatást végző munkacsoport vezetője, a Pécsi Tudományegyetem címzetes egyetemi docense arról beszélt: önmagában nem ez az adat a baj. A jelenség egyik oka az lehet szerinte, hogy Magyarországon a kórházi halálesetek 30-40 százaléka után boncolást végeznek, ami sokkal nagyobb arány, mint a környező országokban, ezért több esetben derülhet ki, hogy nem vették észre időben a rákot.