De mit ígér a vörös égbolt?
„Piros az ég alja, aligha szél nem lesz” – írta annak idején Petőfi Sándor is a János vitézben és a tegnapi dühös szélvihar, valamint az Időkép által posztolt napnyugtás fotók is arra utalnak, hogy lehet valami kapcsolat a két természeti jelenség között, bár a népi megfigyelések is képesek eltérők lenni.
Vegyük például a Bibliát, Máté evangéliumában Jézus szerint az este vöröslő ég a jó idő előjele, míg ugyanez hajnalban már zivatart ígér, ráadásul ezt a próféta már kétezer évvel ezelőtt is úgy idézte, mint régi bölcsességet.
De persze a múlt homályából eredő ködös megfigyeléseken túl akad egzaktabb magyarázata is a jelenségnek. Eszerint a fenti jóslás akkor tud igazán megbízható lenni, amikor nyugatról érkezik az időjárásváltozás. A vörös égbolt jelensége ugyanis akkor figyelhető meg, amikor a port és az egyéb apró részecskéket csapdába ejti egy magas nyomású légtömeg. Ez pedig szétszórja a kék fényt és csak a vörös marad, ami képes ilyenkor megvilágítani az eget.
A vörös égbolt napnyugtakor azt jelenti, hogy ez a magas nyomású légtömeg közeleg nyugat felől, aminek hatására másnap rendszerint kellemes és száraz időjárás várható, ugyanez azonban a reggeli órákban már azt jelzi, hogy a jó időt okozó légtömeg távozott felőlünk kelet felé és az alacsony nyomású kollégája váltja fel, ami viszont rendszerint csapadékos és szeles időt hoz magával.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: