Továbbra sem találni logikát abban, hogy választották ki a decemberben elbocsátott 14 tanárt azok közül, akik polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet az oktatás problémáira. Több mint 2000 „renitens” tanárt tart ugyanis nyilván a Belügyminisztérium. Most pedig az is kiderült, hogy a tankerületek kevesebb nem megtartott órát könyveltek el a valósnál.
Furcsa nyilatkozatot juttatott el szerkesztőségünkhöz 27 pedagógus: abban összegyűjtötték a polgári engedetlenségben töltött óráik és munkanapjaik számát, és összevetették a tankerületi bérjegyzékében lekönyvelt adatokkal.
Az derült ki, hogy
a hivatalos adatokban kevesebb nem megtartott órát könyveltek el, mint a valóban elmaradt órák száma.
A nyilatkozatot vállaló tanárok emlékeztetnek, hogy az oktatási szakszervezetek több mint egy éve folytatnak tárgyalásokat a kormányzattal, eredmény nélkül, illetve egyetlen „eredménnyel”: az oktatásban dolgozók sztrájkjogának jelentős korlátozásával.
„Erre válaszul az oktatásban dolgozók ezrei kezdtek polgári engedetlenségi akcióba, amellyel – a kormány állításaival ellentétben, miszerint bérkövetelés miatti tiltakozásról van szó – a közoktatás számtalan problémája mellett a sztrájkjog indokolatlan, egyoldalú csorbítása ellen demonstráltunk. Figyelemfelkeltő akciójuk megtorlásaként szeptember 30-án 5, december 1-jén 8, majd december 20-án újabb 1 kollégánknak szüntették meg a munkaviszonyát azonnali hatállyal, mivel – a Tankerületi Központok állítása szerint – nem feleltek meg a hatályos sztrájkrendeletnek és jogszerűtlenül nem vették fel a munkát.”
A Belügyminisztérium – a mostani nyilatkozatot aláírt tanárok tudomása szerint – 2022. szeptember 1. és 2022. december 15. között 2018 fő polgári engedetlen iskolai dolgozót tartott nyilván. Hogy ők miért nem szolgáltak rá az azonnali felmentésre, arról nincs információ.
A Karinthy Frigyes Gimnáziumból elbocsátott kollégák közül volt, akinek 18 engedetlen órája volt. Korábban, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból elküldötteknek ennél kevesebb. A most összegyűjtött adatok szerint az abban szereplő tanárok mindegyike jóval több órát nem tartott meg, mint a kirúgott kollégáik.
Bár az „igazolatlan hiányzás” tényét sok esetben írásban is kérték dokumentálni a tankerületek, ennek ellenére az általuk elszámolt órák száma tankerületenként, intézményenként, egyénenként változik.
„Tudunk olyan kollégáról, aki – bár saját számítása szerint 24 polgári engedetlen óránál tart a mostani tanévben – ebből egyet sem könyveltek hivatalosan. Olyan is több esetben fordult elő, hogy a december 1-jén megkezdett polgári engedetlenség minden napjáért „sztrájk” jogcímen történt levonás a bérjegyzékben – ha egyáltalán figyelembe vették a távollétet. Ez azért is lehetetlen helyzet, mert a hatályos rendelet értelmében a sztrájkban való részvételnek szigorú adminisztratív követelményei vannak, amit alulírottak nem teljesítettek. Ezen felül a Kréta haladási napló felülete, a Kréta HR-moduljának adatai és a bérjegyzékben foglaltak sem minden esetben fedik egymást."
A nyilatkozat aláírói úgy döntöttek, nyilatkozatban hozzák nyilvánosságra az általuk eddig vállalt polgári engedetlenség időtartamát és azt, hogy ebből az általuk hozzáférhető dokumentáció alapján mit könyvelt el a munkáltató.
A táblázatban tehát 27 tanár szerepel 8 tankerületi központból. Van, aki 6 napot (20 órát) engedetlenkedett, de a nyilvántartás szerint egyet sem, van, aki 19 napot (79 órát) engedetlenkedett, de elkönyvelve csak 13 napja van. Egy másik 19 napos (58 órás) tanárnak 9 napot könyveltek el.
A nyilatkozatban szereplő minden egyes tanárnak eltér a valóban elmaradt órái száma a hivatalosan regisztrált elmaradt órái számánál. És minden esetben – kisebb-nagyobb mértékben – az utóbbi a kevesebb.
A tanárok – tulajdonképpen önmagukra terhelő adatokat tartalmazó – nyilatkozatának a célja, hogy felhívják a figyelmet a polgári engedetlenség dokumentációjában tapasztalható következetlenségére, illetve pedagógusok követeléseinek semmibevételére.
„Egyenlő bánásmódot követelünk: helyezzék vissza a 14 elbocsátott tanárt!” – zárják.