A francia bagett elkészítése az UNESCO szerint is egyedi és magas fokú szaktudást igényel.
Mostantól hivatalosan is a világörökség részét képezi a franciák tradicionális kenyere, a bagett, miután szerdán az UNESCO megszavazta, hogy felkerüljön a szellemi kulturális örökségeket tömörítő listára – adta hírül a LeParisien.
A bagettet, amely legalább annyira Franciaország szimbólumává vált, mint ez Eiffel-torony, Emmanuel Macron elnök „250 grammnyi varázslatnak és tökélynek” nevezte, miután az országa tavaly kezdeményezte, hogy felkerüljön az örökségvédelmi listára.
A félreértések elkerülése végett a LeParisien kifejti, hogy az UNESCO a bevett gyakorlatnak megfelelően nem magát a bagettet, hanem „a bagett kultúráját és az elkészítéséhez szükséges szaktudást” tekinti a kulturális örökség részének.
Mint a France24 cikkéből kiderül, a manapság nagyjából egy euróért árult bagettből, ami franciául eredetileg pálcát jelentett, évente több mint 6 milliárd darabot sütnek Franciaországban. A Francia Pékek Szövetkezete szerint a lisztből, vízből, élesztőből és sóból álló pékárut 15-20 órán keresztül kell pihentetni 4-6 Celsius fokon.
A legenda úgy tartja, hogy a bagett a hosszúkás formáját Napóleonnak köszönhetően nyerte el, aki szerint a katonáknak így könnyebb volt cipelnie az élelmet, más források alapján azonban egy osztrák pék, August Zang találta fel.