A hangerő mérséklésével több mint egymilliárd ember hallását lehetne megóvni meg egy friss tanulmány szerint.
A világ népességének egynyolcada akár el is veszítheti a hallását, ha az érintettek nem tekerik lejjebb a hangerőt – áll egy a BMJ Global Health szaklapban megjelent tanulmányban.
Lauren Dillard, a tanulmány vezető szerzője, a WHO szaktanácsadója és a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem posztdoktori ösztöndíjasa a CNN-nek azt írta, hogy a 12 és 34 év közötti kamaszok és fiatal felnőttek korcsoportjában körülbelül hatszázmillió, de akár 1 milliárd 300 millió ember is lehet a világon, akik nem biztonságos hangerőn telefonálnak vagy hallgatják a zenét fülhallgatón keresztül vagy koncerteken; vagy filmet néznek a kelleténél magasabb hangerőn.
Ez pedig a fül struktúrájának, a benne található érzékelő sejteknek az egyfajta kimerülését okozza, ami hosszú távon maradandó károsodással jár, hallásvesztéshez, fülzúgáshoz vagy mindkettőhöz vezethet. A tanulmány szerzői erre a megállapításra egy metaanalízis során jutottak: a 2000 és 2021. között született, a nem biztonságos hangerő-használattal kapcsolatos kutatások eredményeit nézték át.
Az amerikai Betegségmegelőzési Központ (CDC) a biztonságos hangerőt heti 40 órában elosztva 85 decibelen limitálja; és ha egy nap két és fél órát hallgat az ember például zenét, akkor az már meghaladja ezt a korlátot plusz tíz decibellel.
Dillard és kollégáinak tanulmánya szerint az okostelefonnal zenét hallgatók gyakran 105 decibelig tekerik fel a hangerőt, a koncertek pedig 104–112 decibelen szólnak.
De Wet Swanepoel, a dél-afrikai Pretoria Egyetem hallástannal foglalkozó professzora szerint a tanulmány rámutat arra, hogy a hallásvesztéssel népegészségügyi szinten foglalkozni kellene.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: