Ökológiai-kulturális hétvégét tartanak a Balatonnál, lassú tájbejárással és a MOME hallgatóinak pavilonjával.
Hogy néznek ki az algatenyészetek mikroszkóp alatt? Milyen az ideális strand? Hogyan járulnak hozzá az édesvízi kisrákok a vízminőség védelméhez? Hogyan hathat vissza a balatoni táj az emberre? Ilyen kérdésekre keres választ Tihanyban és Örvényesen a BALATORIUM ökológiai-kulturális hétvége, amelyet augusztus 26. és 28. között rendeznek meg, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa kiemelt projektjeként.
Az eseményen megnyitják az érdeklődők előtt a Balaton egyik leghangulatosabb épületegyüttesét, a neoreneszánsz tihanyi Balatoni Limnológiai Kutatóintézetet, ahol előadások és kiállítások várják az érdeklődőket, a látogatók kvízben mérhetik fel ökológiai tudásukat, a gyerekek számára pedig rajzversenyt rendeznek.
Örvényesen úszó vízi kert és a Szabadonbalaton algabár várja a strandolókat, bemutatkozik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) építész hallgatói által tervezett installáció, a Foliorium pavilon, és az érdeklődők egy építészek és művészek által vezetett workshop keretében újratervezhetik a szabadstrand partszakaszát is. A programsorozaton lassú tájbejárás, képregényrajzoló foglalkozás, koncert, filmvetítés és szitaworkshop is lesz.
Mindemellett az előadók beszélnek azokról a folyamatokról, amelyek a tó fokozott hínárosodásáért és algásodásáért felelősek. A szakemberek bemutatják a parti zóna kiemelkedően fontos élőhelye, a nádas, valamint az emberi tevékenységek (beépítés, horgászat, fürdőzés) szerepét is. Szó lesz majd a természetes partszakaszok visszaállításának fontosságáról és a strandrészek természetközelibbé alakítását célzó növekvő társadalmi igényről is – áll a szervezők közleményében.
Az esemény teljes programja ide kattintva érhető el.