A Szovjetunió idejéből származó titulus visszahozatala egyértelműen a szovjet múlt újramelegítését szolgáló propagandalépés.
Hétfőn Vlagyimir Putyin aláírta azt a rendeletet, ami visszahozza Oroszországban a „Hős anya” (Maty gerojinja) kitüntető címet – írja a Moscow Times. Ennek a titulusnak komoly múltja van az ország történetében, még Sztálin hozta létre 1944-ben, amikor a Szovjetunió lakossága példátlan veszteségeket szenvedett el a második világháborúban.
A kitüntető cím, és a vele járó érdemérem azoknak a nőknek járt, akik legalább 10 gyermeket szültek.
A rend megalapításához fűződik van egy jellegzetesen szovjetorosz anekdota is. Eszerint az első kitüntetést mindenképp egy kommunistának szerették volna odaadni, ám miután nem találtak senkit, aki megfelelt volna a kritériumoknak, így végül a pártonkívüli, 12 gyermekes anyának, Anna Szaveljevna Alekszahinának adták, aki ekkor egy barakkban élt. Egy nappal azelőtt, hogy a moszkvai notabilitások megérkeztek volna kitüntetni Alekszahinát, a kerületi pártbizottság utasítására bebútorozták az asszony házát, majd az átadó utáni napon a bútorokat gyorsan el is vitték.
A történethez hozzátartozott, hogy azok az anyák nem voltak jogosultak a kitüntetésre, akiknek meghaltak a gyerekeik, már ha betegség végzett velük, ám ha hazájuk védelmében estek el, akkor a halottakat is beszámították. A Hős anya kitüntetés a Szovjetunió összeomlásával megszűnt, 1944 és 1991 között mintegy 430 ezer nő kapta meg.
A Putyin által aláírt rendeletben szereplő kitüntetés tehát egy demográfiai problémát volna hivatott orvosolni, a tituluson felül pedig az adományozottnak jár még egymillió rubel is (kb. 6,5 millió forint) az államkasszából. Nem lehet azonban véletlen, hogy pont a „különleges katonai művelet” közepén és pont a „Hős anyát” állítja vissza az orosz államfő. Legnagyobb valószínűséggel ezen gesztusa a dicső szovjet múlthoz való visszafordulást szolgálja, már csak azért is, mert Vlagyimir Putyin már egyszer létrehozta a posztszovjet Oroszország „Hős anya”-pótlékát, ez volt a 2008-ban megalapított „Szülői dicsőség érdemrendje” (Orgyen rogyitelszkaja szlava), amit hét gyermek után kaptak meg a szülők, a hetedik gyerek harmadik születésnapja után. Magyarán semeddig sem tartott volna a 2008-ban alapított érdemrend, majd a 2010-ben létrehozott érdemérem után most egy újabb fokozattal kiegészíteni a Szülői dicsőség kitüntetést, ám ehelyett Putyin inkább a szovjet múlthoz nyúlt vissza.