Élet+Stílus hvg.hu 2022. június. 21. 11:40

Csokonai idejében sem fizették túl a tanárokat: ruhára kért segélyt a költő

Csokonai Vitéz Mihály csurgói segédtanár korából került elő egy levél, amelyben ruhapénzt kért a költő az iskolát fenntartó református egyházközösség kurátorától.

Csokonai 1798-ban és 1799-ben Csurgón volt segédtanár. A pedagógusbérek már akkor sem voltak túl magasak, erről tanúskodik a költő levele, amit az iskolát fenntartó református egyházközség kurátorához írt. Csokonainak ugyanis nem volt olyan ruhája, amiben a vizsgákon illendő módon megjelenhetett volna.

A levélre a hungaryfirst.hu talált most rá Ráth-Végh István Hatalom és pénz című művében.

Azt írja többek között a költő, hogy „minthogy már a gondviselés és az urak engemet ebbe a státióba rendelni méltóztattak: tudom, úgy kívánják azt általam folytattatni, hogy avagy csak valami kis díszére legyen az az oskolának. Ehhez képest a tekintetes Fiscalis úrhoz folyamodni bátorkodom afelől: mi módon lehessek elég tehetős az exameni solennitásra (vizsgaünnepélyre) egy ruhát készíttetni, mert nincsen magamnál letett kincs ama napra.”

Csokonai 30 forint segélyt kér a levélben a megfelelő ruházkodásához. A teljes levelet itt lehet elolvasni.

2022-ben Magyarországon a kezdő pedagógusok, de még a 14 éve a pályán lévő, főiskolát végzett, Pedagógus I. kategóriába sorolt tanárok fizetése sem éri el a bértábla alapján (amelynek a vetítési alapja még mindig a 2014-es minimálbér!) a garantált bérminimumot. Így e csoport illetményét “fel kell hozni” 260 000 forintra, és emellé jár még a 20 százalék bérpótlék. Így a havi bruttó fizetésük 312 000 forint.

Hogy ebből a lakhatás, étkezés mellett futja-e méltó öltözködésre, azt döntsék el az olvasók és Pintér Sándor belügyi és oktatási miniszter.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.