Az 1 és 24 év közötti korosztály életére 60 éven keresztül az autóbalesetek jelentették a legnagyobb veszélyt. 2017 óta más a helyzet.
Az egész nyugati világot megrázta az a helyi idő szerint keddi eset, amikor egy 18 éves fegyveres berontott egy texasi általános iskolába, és tüzet nyitott az ott lévő negyedikesekre és tanáraikra, megölve 19 gyermeket és 2 felnőttet.
Beazonosították a texasi vérengzés áldozatait, a gyerekek mind egy osztályban voltak
Az iskolai merénylő egy negyedikes osztály termében barikádozta el magát, ahol 19 gyerekkel és 2 felnőttel végzett, mielőtt lelőtték a rendőrök.
A tragédiát követően tovább romlott egy 2017 óta tartó drámai trend – vette észre az Economist –, ugyanis az elmúlt 5 évben
az 1 és 24 év közötti fiatalok életére a legnagyobb veszélyt a lövöldözések jelentették.
Az ezt megelőző 60 évben – mint ahogy az általában lenni szokott – a fiatalkorúak és tanulók legnagyobb eséllyel közlekedési balesetek áldozatai lehettek. A 2012-es Sandy Hook általános iskolai lövöldözés óta – ahol 26-an vesztették életüket – azonban drasztikusan megugrott az iskolai gyilkosságok száma: az elmúlt évtizedben több mint 900 alkalommal nyitottak tüzet iskolákban, és az ezen kívüli lövöldözések száma is megugrott. Csak 2020-ban több mint 10 ezer amerikai fiatalt lőttek le. Éppen emiatt a diákokat Amerika majdhogynem minden iskolájában felkészítik arra, mit kell tenniük, ha fegyveres merénylő van az épületben.
A fegyverszabályozás az egyik legmegosztóbb téma az Egyesült Államokban, ugyanis nagyon erős a fegyverlobbi mind az állami, mind az országos politikában. Az elmúlt 20 évben általánosan elmondható volt, hogy enyhültek a szabályok: a fegyvervásárláshoz szükséges előéletvizsgálatról szóló 2013-as javaslatot leszavazta a Szenátus, és ugyan tavaly több tucat törvényt hoztak egyes államok a fegyvertartás szigorításáról, Texasban – ahol a keddi merénylet történt – ezzel ellenkezőleg gyakorlatilag minden korlátozást eltöröltek. A kérdésben egyre mélyül a törésvonal a demokrata és a republikánus szavazók között: utóbbiak jóval fegyverpártibbak, amelyben a párt radikalizálódása is szerepet játszhat. A Republikánus Párt prominens politikusa és texasi szenátora, Ted Cruz például azzal gyanúsította meg a demokratákat, hogy politikai ügyet csinálnak a merényletből, és korlátozni akarják a törvénytisztelő állampolgárok fegyvertartási jogait.