Élet+Stílus hvg.hu 2022. március. 26. 11:53

Putyin védelmébe vette J. K. Rowlingot, az író csattanós választ adott

Az orosz elnök szerint épp olyanok az Ukrajnát lerohanó és kórházakat bombázó, civileket gyilkoló Oroszország elleni szankciók, mint ahogy a Harry Potter-regények íróját is megpróbálták elhallgattatni a transzneműekről alkotott nézetei miatt.

Újabb, de ezúttal egészen máshogyan döbbenetes nyilatkozatot tett Vlagyimir Putyin orosz elnök egy tévébeszédében, amelyet az orosz kultúra díjazott alkotóinak címzett – írja a BBC. Putyin arra utalt a beszédében, hogy több nyugati ország Ukrajna lerohanása miatt elutasít egyes orosz kulturális műveket vagy alkotókat. „Megpróbálnak elhallgattatni egy ezeréves országot” – vont párhuzamot az ügy és az úgynevezett „cancel culture” között.

Putyin olyan valótlan állításokkal is fűszerezte a szövegét, hogy nyugaton „betiltják” az orosz írókat és könyveket, és diszkriminálnak „mindent, aminek köze van Oroszországhoz”. (A valóság ezzel szemben az, hogy egyes, Putyin mellett nyíltan kiálló művészek kerültek hátrányba, vannak nyugati írók, akik nem járulnak hozzá műveik orosz megjelenéséhez, illetve például a Cseh Nemzeti Színházban, ahol továbbra is játszanak több orosz operát, mégsem mutattak be egy orosz cári múltról is szóló Csajkovszkij-darabot.)

J. K. Rowlingot azért hallgattatták el, mert bár sokmilliónyi könyvet eladott szerte a világon, nem elégítette ki a rajongók igényeit az úgynevezett genderügyben

– közölte Putyin, arra persze nem térve ki, hogy az „elhallgattatott” Rowling új forgatókönyvéből hamarosan bemutatják a következő hollywoodi filmet. Rowlingot valóban többször támadták transzellenesnek vélt megnyilvánulásai miatt.

Az író nem hagyta szó nélkül, hogy váratlan helyről érkezett pártfogója.

A nyugati cancel culture-t valószínűleg nem azoknak kellene kritizálnia, akik épp olyan civileket mészárolnak le, akiknek az ellenállás volt a bűnük, vagy akik börtönbe zárják és megmérgezik a saját kritikusaikat

– írta a Twitteren Rowling, aki egyébként nemrég egymillió fontot ajánlott fel az ukrajnai gyerekek megsegítésére.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.