Élet+Stílus hvg.hu 2022. február. 18. 21:47

60 éves korunkig fitt marad az agyunk

Viszont az évek előrehaladtával egyre óvatosabbak leszünk.

A kutatások szerint az agyunk még az öregség kapujában is penge marad, ellentétben a népszerű feltételezésekkel, miszerint a mentális sebességünk a 20-as és 30-as éveinktől kezdve csökken – írja a BBC. Egy 1,2 millió, 10 és 80 év közötti ember bevonásával végzett tanulmány szerint a szellemi sebesség viszonylag stabil marad 30 és 60 éves kor között – az óvatosság azonban a korral inkább nőtt.

A németországi Heidelbergi Egyetem kutatói egy online feladat segítségével becsülték meg az emberek döntéshozatali idejét. Eredményeiket a Nature Human Behaviour című szaklapban tették közzé.

A tudósok egy sor online képet mutattak a résztvevőknek, és arra kérték őket, hogy két kategóriába – jó vagy rossz – sorolják őket, ehhez különböző gombokat nyomva meg. Szerintük a feladat különböző folyamatokat foglal magában, köztük a mentális sebességet – amelyet nagyjából úgy határoznak meg, hogy milyen gyorsan dolgozunk fel információkat a döntés meghozatalához –, a döntési óvatosságot, amely azt vizsgálja, mennyi ideig mérlegeljük az információkat, mielőtt döntést hozunk, végül a tényleges gombnyomással járó időt.

Az eredmények azt mutatták, hogy míg a teljes feladat elvégzéséhez szükséges átlagos idő 20 éves kor után romlott, az információfeldolgozás szellemi sebessége csak 60 éves korban kezdett lassulni. A tanulmány az alábbi megállapításokat tette:

  • a 18 év alattiak voltak a legkevésbé óvatosak, és a leggyorsabbak, akik hajlandók voltak lemondani a pontosságról a gyorsaságért.
  • a döntések körüli óvatosság 18 és 65 éves kor között nőtt.
  • az embereknek idősebb korukban a megfelelő gomb megnyomásához is több időre volt szükségük.

A tudósok elfogadják, hogy a döntéshozatalban valószínűleg sokféle folyamat játszik szerepet, és azt mondják, lehetséges, hogy más tényezők, például a korábban kialakult vélemények is befolyásolják a döntéshozatal sebességét. Következtetésük szerint: „Az emberi élettartam és a karrierek nagy részére vonatkozóan eredményeink megkérdőjelezik a szellemi sebesség életkorral összefüggő lelassulásának széles körben elterjedt nézetét.”

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.