Korábban egy blog írta azt, majd a kormánypárti Origo is átvette, hogy a gimnáziumban betiltották a „kezit csókolom” köszönési formát, mert nem felel meg a nemi egyenlőség elvárásainak. Az iskola cáfol, egyúttal egy útmutatót is kiadtak, hogy mit tartanak illendőnek az intézményben.
Január elején jelent meg egy cikk a jobboldali kontra.hu elnevezésű oldalon, amiben azt állították, hogy „Irtja a „kezit csókolom” köszönést a Móricz Gimnázium, mivel az nem gendersemleges”. A név nélkül megjelentetett cikket a kormányközeli Origo is gyorsan leszemlézte és címlapon jelenítette meg. Ezzel szemben a Budapest II. Kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium tantestületének nevében Farkas Barnabásné intézményvezető a gimnázium honlapján közzétett közleményében tételesen cáfolta a blog állításait.
A közleményben három pontban foglalta össze az intézményvezető a gimnázium álláspontját:
- „Minden tekintetben valótlan a sajtó értesülése, miszerint a Móricz Zsigmond Gimnáziumban nemkívánatos lett a „Kezit csókolom!” köszönés, mivel az iskola szerint nem felel meg a nemi egyenlőség elvárásának. Sem központi, sem egyéb utasítás soha nem volt a köszönési forma tiltására. A Móricz Zsigmond Gimnázium nyilvánosan is elérhető házirendjének 4.12. pontja a következőképpen rendelkezik: „Minden diákunk kötelessége, hogy: A folyosón találkozva tisztelettudóan köszönjön az alkalmazottaknak, szülőknek, látogatóknak és társaknak.” A Móricz Zsigmond Gimnázium 2012 óta (!) hatályos etikai kódexe a köszönésről a következőket tartalmazza: „A diákoknak: - Nem illendő a „Jó reggelt”, „Jó napot” a „Viszlát” vagy egyéb csonkított köszönő formulák használata. - Ezzel szemben javasoljuk a „Jó reggelt kívánok!” a „Jó napot kívánok!” és a „Viszontlátásra!” köszönési formák hangos, érthető használatát. - A buszon fel- és leszállásnál, valamint az iskola bejáratánál illik a felnőtteket előre engedni, illendően köszönni. - Az épületbe érve köszönjünk a portásnak! - Fontos köszönésnél egymás szemébe nézni, illetve több tanárral találkozva mindegyiknek köszönni. - Egy tanárnak illik köszönni akkor is, ha nem tanít.” A köszönés kapcsán ennyit tartalmaznak az iskola belső szabályai. Ezek a valós tények, amelyeket sajtó egy ismeretlen olvasójuk levele alapján figyelmen kívül hagyott úgy, hogy a valós tények helyett valótlan állításokat és negatív értékítéletet fogalmazott meg.
- A Móricz Zsigmond Gimnázium vezetése felé a cikk megjelenését megelőzően soha, semmilyen formában nem érkezett panasz vagy bejelentés, amely a cikkben foglalt tartalmat bármilyen módon alátámasztaná, így soha nem kaptunk sem szóban, sem írásban jelzést arról, hogy a „Kezit csókolom!” vagy a „Kézcsókom” köszönés tilalmazott lenne, vagy az nem felelne meg a nemi egyenlőség elvárásának. Különösen nincs tudomásunk olyan esetről, amikor az intézményben a sajtó által hivatkozott „genderelmélet” vagy az „LMBTQ-ideológia” alapján, azt támogatva bármilyen intézkedésre sor került volna.
- A sajtó által hivatkozott, névtelen és semmilyen konkrét tényre vagy bizonyítékra nem hivatkozó bejelentés sajnos alkalmatlan arra, hogy bármilyen érdemi vizsgálat alapjául szolgálhasson, így jelenleg kénytelenek vagyunk azt egyfajta rosszhiszemű és valótlan híresztelésnek tekinteni.”
A gimnázium közleményében hozzátette, hogy a valótlan állításokat tényként közlő újságokat felszólították, hogy hozzanak le helyreigazító kérelmet a cikkekben, ahol a rágalmak továbbra is olvashatók. Ennek a kérésnek cikkünk megjelenéséig a kontra.hu eleget tett, az Origo azonban – még – nem.