Élet+Stílus hvg.hu 2022. január. 21. 10:51

Megfertőződött? Két orvos elmondja, mikor kell mentőt hívni

25 jótanácsot fogalmaztak meg egy Facebook-posztban.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Dübörög a koronavírus ötödik hulláma, pénteken zsinórban harmadik napja jelentettek napi fertőzésszám-rekordot. Ezt a hullámot már az omikron-variáns dagasztja, mely enyhébb tüneteket okoz a korábbi vírusverzióknál, viszont minden eddiginél hatékonyabban fertőz.

Érdemes ezért felkészülni arra az eshetőségre, hogy mi is elkapjuk a vírust. Ebben segít Rékassy Balázs és Várdi Katalin tippgyűjteménye, melyet a Facebookon osztottak meg. A két orvos jótanácsai között számos olyan szerepel, melyet az elmúlt években már valószínűleg mindenki megtanult, például az olyan alapvetéseket, hogy ha betegnek érezzük magunkat, maradjunk otthon, legyen pár napra elég élelmiszerünk és italunk, és legyen a családtagjainkkal közös tervünk arra az esetre, ha megfertőződnénk, illetve legyen otthon FFP2-es maszk.

Más tanácsok azonban ezeknél specifikusabbak, így például az is, hogy ha lehet, legyen otthon Covid-gyorstesztünk, mégpedig legalább két darab per fő – az egyik a beteg követésére, a másik egy kontaktszemély ellenőrzésére. A két orvos azt tanácsolja, a pozitív tesztet fotózzuk le, és küldjük el a háziorvosnak, ha negatív, de a tünetek fennállnak, akkor továbbra is maradjunk otthon, és két nap múlva ismételjük meg a tesztet.

Rékassy és Várdi posztja az adagolással együtt kiemeli a legfontosabb szednivalókat megbetegedés esetén: D3 vitaminból napi 4–10 ezer nemzetközi egység (NE), C-vitaminból 1000 milligramm, magnéziumból 300–400 milligramm, szelénből 55 mikrogramm, cinkből 10 milligramm fogyasztandó naponta.

A két orvos azt írja, tünetek esetén minimum napi két, általában alkalmazott fájdalom-, láz- és gyulladáscsökkentő segíthet. Azt tanácsolják, hogy tárazzunk be előre legalább két hétre a rendszeresen szedett gyógyszereinkből is.

Máskor is fontos, de megbetegedés esetén különösen, hogy igyunk napi legalább 2 liter vizet. Tanácsos a gyakori, alapos szellőztetés, a kéz- és felületfertőtlenítés. Ugyanúgy lényeges, hogy napi 1-2 alkalommal mérjük a vérnyomásunkat, naponta mérjük a lázunkat, és ha lehet, akkor az oxigénszaturációt is.

Ha a tünetek súlyosak, úgy mint:

  • nem tudunk feküdni
  • légzésszámunk 25/perc fölé megy
  • ha nem tudjuk 12 másodpercnél tovább visszatartani a lélegzetünket
  • ha szünet nélkül köhögünk
  • lázunk csillapíthatatlan
  • nem tudunk enni, inni, mert hányunk, hányingerünk, hasmenésünk van
  • ha zavartnak érezzük magunkat
  • ha oxigénszaturációnk kisebb, mint 93

hívjuk a 112-t, és menjünk Covid-kórházba – tanácsolják az orvosok.

 


Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.