Generációk nőttek fel Halász Judit gyermekdalain, amelyek hallatán valószínűleg sokunkban élednek fel kiskori emlékek. Az UNICEF Magyarország Így lettem című podcast- és videósorozatában most ő maga mesél gyerekkoráról, régi karácsonyokról.
„A háborúban születettem, és őrületes szegénységet éltünk akkor meg, mégis gyönyörű gyerekkorom volt, mert a családom úgy vett engem körül, hogy rengeteg szeretetet kaptam”
– mondta gyerekkoráról Halász Judit Mészáros Antónia műsorvezetőnek az UNICEF Így lettem című podcast- és videósorozatában.
Halász Judit mosolyogva idézte fel kiskori emlékeit: apját születése miatt ugyan két hétre hazaengedték a Don-kanyarból, de a család férfitagjai mind a harctéren voltak.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy miért szorong még ma is a repülőgépek zajától, és miért jelenti számára ugyanazt a Karcsi és a Józsi név. Felidézte egyik legjobb barátjának, Karakánnak az emlékét is, akivel sok-sok versenyen voltak túl főiskolás évei előtt. Örömmel mesélt szlovák nagymamájáról, akitől nemcsak a világ legfinomabb sztrapacskájának receptjét tanulta meg, hanem azt is, hogy a történeteknek milyen erejük van.
„Azóta tudom, hogy azok a legjobb mesék a világon, amit az ember saját maga, fejből mesél az unokájának vagy a gyerekének. A nagymamám olyan meséket mondott, hogy azt hittem, leesem az ágyról a nevetéstől minden este.”
A színésznő elmesélte, karácsonyfájuk is volt gyertyákkal, és még a háború előttről maradt díszekkel. "Anyukám főzött valamit, amit éppen lehetett kapni, a nagynéném pedig csengetett és szóltak, hogy megjött a Jézuska. Ajándék már nem nagyon volt. Amikor először kaptam ajándékot, arra nagyon emlékszem. Egy babakocsit kaptam. De nem igazán az ajándék volt a lényeg, hanem az együttlét, a béke.”
Mészáros Antónia visszatérő kérdése, hogy vendégei hogyan látják a most felnövekvő generáció, vagyis a világ jövőjét. Halász Judit is őszintén vallott ezzel kapcsolatos félelmeiről, elmondta, hogy szerinte milyen problémákkal kell majd megküzdenie néhány évtized múlva az emberiségnek, milyen jövőt lát saját unokái előtt, és arról is beszélt, hogy szerinte mi a megoldás.
A Halász Judittal nemrég készült interjúnk ide kattintva elérhető:
Halász Judit: Azt mondják, a gyerekek a leghálásabb közönség, de ennek az ellenkezője igaz
Közel 50 éve megjelent első albumával műfajt teremtett, pedig az még nem is gyereklemeznek készült, a napokban megjelent A vitéz, a kalóz meg a nagymama pedig már a 26. a sorban. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznővel a gyerekműsorainak titkai mellett a Vígszínházban töltött több mint fél évszázadáról is beszélgettünk.
Így lettem
A gyerekkor fontosságáról indított podcastot és egyben videósorozatot az UNICEF Magyarország, Így lettem címmel. A hetente új adással jelentkező produkcióban, amelyben Mészáros Antónia újra műsorvezetői székbe ült, sztárok, tudósok, elismert szakemberek és közéleti személyiségek mesélnek arról, hogy milyen korai élmények, körülmények, kapcsolatok vagy akár traumák formálták a személyiségüket.
Az Így lettem szerdánként jelentkezik új epizódokkal az UNICEF Magyarország YouTube-csatornáján és a Spotifyon, a műsor honlapján pedig további tartalmakat is találnak az érdeklődők. Az első adás vendége Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus volt, a második Istenes Bence, a harmadikban Palya Bea mesélt emlékeiről. A későbbi vendégek között szerepel például Fördős Zé és Szlávik János.
Eszébe jutottak a szülei, a testvérei, egy régi tanára, edzője, barátja, szomszédja, vagy más kedves ismerőse, aki sokat tett önért vagy fontos volt önnek gyerekkorában? Valaki, aki hatással volt az életére? Üzenje meg neki, hogy gondol rá – egy virtuális UNICEF képeslappal! |
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: