Élet+Stílus hvg.hu 2021. november. 16. 11:38

"Óvakodj a humortalan emberektől!" – Scherer Péter 60 éves

1961. november 16-án született Scherer Péter. Bár elképesztően színes színészi pályát tudhat magáénak, sokan leginkább Pepeként ismerik, de ő ezt egyáltalán nem bánja.

„Apám mindig azt mondta, amit Rejtő Jenő, hogy óvakodj a humortalan emberektől, mert akinek nincs humora, az bánt. A humor szerintem leginkább túlélés. A humorban nem ismerek tréfát – tehát én Karinthyval mindenben egyetértek” – nyilatkozta 2020-ban a Karinthy-gyűrű elnyerésekor a színész. A humor a pályáján valóban mindig meghatározó volt, noha számos mély, drámai szerepben is kipróbálta magát, a színészkedés mellett rendez, színházat vezet, tanít, íróként-dramaturgként is tevékenykedik. Egy régi Ördögkatlan-beszélgetésen úgy határozta meg magát, hogy „a mérnökök között az egyik legjobb színész vagyok”.

Arra utalt az Ajkán született, Szombathelyen érettségizett színész, hogy 1987-ig a Budapesti Műszaki Egyetemen tanult, ahol építészmérnöki diplomát szerzett. Ezen éveknek mégsem ez volt a legfontosabb hozadéka száméra, hanem az, hogy egy életre beszippantotta a színház, konkrétan a Szkénén belül működő Arvisura Színházi Társulat. Később tagja volt Bárka Színháznak, a Krétakörnek is.

Életére és pályájára is meghatározó volt a Csányi János rendezte Szentivánéji álom, amelyben Mucsi Zoltánnal két „alternatív” mesterembert alakítottak. Ez az 1994-es szakmai és a közönségfigyelmet is kiérdemelt alakítás volt az első „Kapa–Pepe”-szerep, amit aztán többek között számos Jancsó Miklós-film követett e karakterekkel.

E páros onnantól annyira önálló életre kelt, hogy egyes mémként terjedő jelenetekről a nézői sokszor azt sem tudják, honnan erednek. A hvg.hu-nak 2019-ben Scherer azt nyilatkozta, hogy egyáltalán nem bánja, ha őket Kapa–Pepével azonosítják, noha mindkettőjüknek igen vaskos színházi és filmes életpályája van:

„Csodálatos, ha egy színész pótolhatatlanná tudja tenni saját magát, hiszen valahol mindannyiunknak célja, hogy eljusson erre a szintre, bármilyen szakmában. Mind a kettőnknek van egy önálló élete is, Zoli játssza a Tóth Jánost, a Munkaügyeket, a Nehéz című darabot, ami szinte monodráma, és nekem is megvannak ezek: a Klamm háborúja, a Mario és a varázsló, amelyekben nélküle vagyok. Erre szokta mondani Zoli, hogy jó, jó, de azokban szar is vagy! Lehet! De akkor legalább ketten kiteszünk egyet – az is valami, nem?’

Mucsi Zoltánnal, Katona Lászlóval és a dramaturg Gyulay Eszterrel 2008-ban alapították meg a több száz előadásos szériákkal büszkélkedő Nézőművészeti Kft.-t. A tízéves évfordulón így emlékezett a hvg.hu-nak Scherer Péter a megalakulásra: „Tíz évvel ezelőtt azt mondtuk, hogy annyi mindenkinek toltuk már a szekerét, próbáljuk meg most a miénket. Csináljuk a dolgunkat, és jó, hogy van dolgunk. Azt nagy sikernek tartom, hogy azok a kollégák, akiket mi is nagyra tartunk, szeretnek velünk dolgozni.”

A politikától elég látványosan távol tartja magát a színész, azt nyilatkozta a HVG Portré rovatának 2018-ban, hogy számára a politika túl fájdalmas terep. „Nehéz persze úgy élni, hogy az ember egyáltalán nem foglalkozik vele, viszont, ha akármilyen szinten beleártja magát, óhatatlanul átszivárog a lelkébe a rosszkedv az úgynevezett mai magyar valóságból.”

Egy évvel később is szóba került ez a kérdés a nézőművészetis jubileumi interjúban, ott azt fejtegette, hogy attól a legszomorúbb, hogy harminc évvel az új magyar demokrácia születése után újra aktuális lett a politikai színház. „Hiszen ez demokrácia, kinek kell beszólni? Az iskolai bántalmazás, a függőség, vagy akár a családon belüli erőszak megjelennek nálunk, és erőteljes véleményünk van arról, hogy hogyan érdemes ezekről a témákról párbeszédet kezdeményezni. A darabok hol súrolják, hol teljesen ellene mennek a politika véleményének, de az, hogy tabutémáról beszélsz, sokkal inkább társadalmi tett, mint politikai. És ez dolga a színháznak.”

A tévésorozatok nézők leginkább a Válótársakból és az Apatigrisből, a mozikedvelők a Jancsó-filmek mellett a Kontrollból, a Made in Hungáriából vagy éppen a Papírkutyákból ismerhetik, színházi bemutatóinak száma meghaladja a hetvenet. Kedvelt szinkronszínész is, Boratnak és Alan Garnernek (Másnaposok) is ő magyar hangja, de a Blöffben, A galaxis őrzőiben is megszólal.

Mucsi Zoltán (Kapa) így köszöntötte a Facebookon a 60 éves barátját:

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.