A Budapest Környéki Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma elsőfokon kimondta: a tankerületek és más munkáltatók által elrendelt ingyenmunka nem jogszerű. Három évre visszamenőleg ki kell fizetni a helyettesítési pénzeket.
Az óvodáktól az általános iskolákon és a szakképző intézményeken át a középiskolákig mindenhol rendszerszintű, hogy jogellenesen jártak el az intézmények és a fenntartók – olvasható a Pedagógusok Demokratikus Szövetsége (PDSZ) honlapján.
A távollévő pedagógusok helyettesítését, de gyakran a pedagógushiányt is jogellenes ingyenmunkával oldják meg a munkáltatók.
A bíróság viszont most kimondta:
– a négy napon belül elrendelt eseti helyettesítéseket rendkívüli munkaidőként,
– a helyettesítésekre rendelkezésre állást ügyeletként,
– ha ennek időtartama alatt munkavégzés is történt, akkor azt is rendkívüli munkaidőként kell nyilvántartani és kifizetni.
A – jogszerűtlenül – ingyen ellátott helyettesítéseket, illetve az esetleges helyettesítésre elrendelt rendelkezésre állást, a sok helyen “H” betűs óráknak nevezett intézményben tartózkodást három évre visszamenőleg ki kell fizetni a munkáltatóknak – szögezi le a PDSZ.
Néhány pedagógus azért perelte be a munkáltatóját, hogy kérelmezze: fizessen a munkáltató a négy napon belül elrendelt eseti helyettesítésekért, valamint az ún. „H” betűs órákért, amelyek az eseti helyettesítésre történő „rendelkezésre állást” jelentik – azaz azt az időszakot, amikor jelen kell lenni, és várni, hogy beosztanak-e helyettesíteni, vagy, ha van feladat, akkor konkrétan helyettesíteni. A perben született elsőfokú határozat.
Nem csak a PDSZ és az általuk képviselt kollégák győztek a bíróságon, hanem minden tanár – hangsúlyozza a PDSZ. „A ki nem fizetett ügyeleti és rendkívüli munkavégzésért járó pótlékok neked is járnak – három évre visszamenőleg! Ezek óriási összegek: sok-sok száz-, vagy akár ezermilliárdos tétel is, amivel megrövidítettek bennünket!” – írják.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: