Élet+Stílus hvg.hu 2021. szeptember. 10. 12:06

Tőlük kölcsönzött Meryl Streep és Brad Pitt – híres jelmezügynökség nyitott boltot Budapesten

Piacvezető filmes kosztümös cég nyitott bemutatótermet Budapesten a Paulay Ede utcában. A Theaterkunst tízmilliós jelmezgyűjteményéből válogattak már a Meryl Streep, Jeremy Irons, Brad Pitt vagy Winona Ryder által megformált karakterekhez is.

Németország legnagyobb jelmezkölcsönző cége, a Theaterkunst megnyitotta a Paulay Ede utcában első magyarországi üzletét. Mostantól a hazai díszlet- és jelmeztervezők is könnyebben hozzáférnek ahhoz a több mint tízmillió ruhából, cipőből, kiegészítőből álló kollekcióhoz, amely a cég berlini központjában rendelkezésre áll – írják a közleményükben.

A berlini központban, valamint a Kölnben, Varsóban és most már Budapesten található telephelyeken 25 ember dolgozik, a cég évente 900 produkciót szolgál ki. A tervezők munkáját, hogy a leginkább korhű jelmezeket megalkothassák, egy négyezer kötetes könyvtár segíti, teli jelmeztörténettel, tervezéssel, alapanyagokkal foglalkozó kiadványokkal.

A Theaterkunst 1907-ben nyitotta meg első kosztümházát a berlini Oranienburger Straßen, a német főváros nagy színházai színdarabokhoz, operákhoz, kabarékhoz kölcsönöztek innen öltözékeket. A múlt század 20-as, 30-as éveiben, a filmgyártás hőskorában a Theaterkunst a nemzetközi piacon is megjelent – az 1930-ban bemutatott A kék angyal című német filmben Marlene Dietrich viselte ruháit, a Ben Hur (1959) főszereplői pedig korábban Amerikából hajóztak Európába páncél- és köpenypróbára. A cég később New Yorkban, Amsterdamban, Londonban, Koppenhágában és Stockholmban is irodát nyitott.

Theaterkunst

1936-ban aztán Hermann J. Kaufmann alapító-tulajdonosnak politikai nyomásra el kell adnia vállalatait. A második világháború alatt a Theaterkunst gyűjteménye súlyosan megrongálódott, rengeteg ruha ment tönkre, és csak a háború után sikerült újra összeállítani a készletet.

A 90-es években a cég egyebek mellett a Meryl Streep, Jeremy Irons, Glenn Close, Winona Ryder és Antonio Banderas főszereplésével forgatott A kísértetház vagy a Ryan közlegény megmentése című Oscar-díjas mozifilm forgatásához biztosított jelmezeket. A 2000-es, 2010-es években a vállalat kellékeit, öltözékeit használták Quentin Tarantino a részben Brad Pitt főszereplésével készült Becstelen brigantik című filmjében. Később rendeltek a cégtől jelmezeket a Homeland-sorozathoz, a Grand Budapest Hotelhez vagy a Vezércsel című szériához is.

A Theaterkunst a magyar filmipari boomot látva döntött úgy, hogy helyi kosztümházat nyit a még közvetlenebb kiszolgálás érdekében. “A német filmipar Magyarországon igen aktív, ezért úgy döntöttünk, hogy a jelmezeket akkor is biztosítjuk, ha a forgatás nem Németországban zajlik. Már dolgozunk magyar jelmeztervezőkkel is, ez nagy öröm számunkra” – mondja Andrea Peters vezérigazgató.

A Theaterkunst budapesti bázisán van bemutatóterem, próbaterem – a varrónővel itt az átalakításhoz szükséges próbát is meg lehet ejteni. Andrea Peters hozzáteszi, hogy “a magyar szakemberek az online showroomban megtalálhatják a megfelelő darabokat, és lehetőség van arra is, hogy Németországba utazzanak, ott szállást is kaphatnak apartmanunkban, és emellett Budapesten is lesz jelmezválaszték”.

Az évi több mint 2 millió eurós forgalmat lebonyolító Theaterkunst arra számít, hogy Magyarországon az első évben, tehát 2021-ben nagyjából húsz projektben vesz majd részt a helyi független filmektől kezdve a nemzetközi produkciókig.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?