A júniusban elfogadott homofóbtörvény, valamint a múlt héten meghirdetett "gyermekvédelmi" népszavazás után ma szivárványba borult a főváros: a Pride-hónap szombat délután a szokásos felvonulással zárult. A résztvevők a Madách téren gyülekeztek, a program a Tabánban ért véget. A város több pontjára is ellendemonstrációt hirdettek meg, de a rendőrség és a szervezők is mindent megtettek a biztonságos vonulás érdekében. Percről percre tudósításunkat olvashatják.
Most érkezett
Köszönjük, hogy velünk tartottak!
A résztvevők szépen lassan elszivárognak a térről.
Karácsony Gergely jelent meg a színpadon, aki úgy köszönt be: Sziasztok, büszke, szabad magyarok! "Sokan azt mondják, hogy a Pride egy provokáció, én most provokállak titeket. Heteró vagyok, apa vagyok, keresztény vagyok. De nem annak ellenére vagyok itt, mert ez mind igaz rám, hanem éppen ezért. Heteró vagyok, és itt kell lennem, mert nekem teljesen magától értetődő az, hogy szerethetem azt, akit szeretek, és ő engem viszontszerethet. Tudom, hogy mit veszíthetnék akkor, hogy ha az a szeretet, ami engem körbevesz, egyik napról a másikra nem lenne magától értetődő" - mondta Karácsony, aki hozzátette, a többséghez tartozik, de tudja, hogy a többséghez tartozni nem hatalom, hanem felelősség.
"Apa is vagyok, bár a budapestieknek csak a szolgálója, de apa is vagyok. Ezért is vagyok itt" - mondta, és hozzátette, szorong és fél amiatt, hogy a gyerekeire milyen jövő vár majd. "Keresztény is vagyok, bár kétségtelenül a magam módján. Ezért is vagyok itt, mert tudom azt, hogy mindnyájan a teremtő képére lettünk teremtve, és bár nem vagyunk egyformák, de egyenlők igen. És tudom, hogy az a teremtő, akiben én hiszek, mindannyiunkat egyformán szeret, és ha ő ezt megteheti velünk, miért ne tehetnénk meg ezt mi is egymással?" - tette fel a kérdést.
Karácsony közölte, azért is van itt, mert nem bírja elviselni a politikusokat, embereket egyre gonoszabbá tevő politikát, és mert ennek a büszke, sokszínű, befogadó, fantasztikus városnak a szolgálója. "Amikor valakit bántanak ebben a városban, akkor én akarok lenni a pajzs. A céltábla. Politikus vagyok, úgyis mindenről én tehetek, kibírom, benne van a fizetésemben. Azért vagyok itt, mert ha bárkit bántanak az én városomban, akkor nekem kutya kötelességem mellette állni. Most ti vagytok a soros (itt felnevetett a tömeg - a szerk.). De sok ember van még ebben a városban, aki mellé majd oda kell állnunk, amikor a kormány új ellenségképet keres."
A főpolgármester két dolgot kért a jelenlévőktől: "azt, hogy sose felejtsétek el, hogy amíg nem vagyunk mindannyian szabadok, addig egyikünk sem szabad. A szabadsághoz viszont szolidaritás is kell" - tette hozzá. Karácsony azt mondta a tömegnek: indítsák el a változást közösen Magyarországon. "Ti pontosan tudjátok, mire gondolok, de azt kérték a szervezők, ne tartsak kampánybeszédet. Szerintem a fejétől bűzlik a hal" - mondta. A főpolgármester szerint, ha egyszer a politika megváltozik, akkor szembe kell nézni az örökségünkkel, fel kell dolgoznunk bizonyos dolgokat, például a gyűlöletet, amit a magyar lelkekbe plántáltak. "Készülve a változásra, ne a puskaport tartsátok szárazon, hanem a lelketeket nyitva. Jó rátok nézni, csupa büszke, szabad ember" - mondta.
Szél Bernadett fő üzenetként azt szerette volna átadni, amit az elmúlt évek során megtanult a politikában: a legnagyobb bátorság az, ha merünk önmagunk lenni. Ha bátran felvállaljuk azt, akik vagyunk.
"Az számít radikális tettnek, ha felvállaljuk önmagunkat. Az elmúlt években a bőrömön tapasztaltam meg, milyen kisebbségnek lenni. Most ott tartunk, hogy "gyanúsan elférfiasodtunk, lágerfrizuránk van". Az, ahogy minket, női politikusokat kezelnek, az ugyanarról a tőről fakad, mint ahogy a kisebbségekkel bánnak. Nem akarják, hogy láthatóak legyünk, nem akarják, hogy felvállalhassuk magunkat. Az elnyomó hatalomra a legnagyobb fenyegetést a szabad, önmagukkal és másokkal békében lévő emberek jelentik. A szabad és az egyenlő társadalom, az elnyomó hatalom legnagyobb ellenfele" - mondta a politikus.
Szél Bernadett után Vay Blanka, a Prizma Transznemű Közösség aktivistája következett, aki azzal kezdte: nekik, buziknak varázserejük van, azért akarja a hatalom élve elásni őket. "Amikor azonban egy meleg vagy transznemű kiáll, és elmondja, hogy nem árt senkinek, akkor hirtelen kiderül, hogy az emberek igenis tudnak jók és elfogadóak lenni. Nem mindig, de gyakrabban, mint gondolnánk, és gyakrabban, mint azt Orbán Viktor szeretné" - tette hozzá. Vay Blanka úgy véli, a következő választáson reális esély van a kormányváltásra, így arra bíztatta a jelenlevőket, hogy jelentkezzenek szavazatszámlálónak.
Egyik tudósítónk szerint két provokátor be akart jutni a helyszínre, mondván, nekik ott bejelentett tüntetésük van. A molinójukat nem voltak hajlandóak kinyitni, így a rendőrök elküldték őket egy másik útvonalra.
De mindenkit áld és üdvözletét küldi.
Hegedűs Emmett transznemű fiatal, 17 éves iskolás, Hegedűs Máténak, az első felszólalónak az öccse. Elmondta: nehéz átadni, hogy egy transznemű ember min megy keresztül. Ő tizenkét éves volt akkor, amikor elkezdte realizálni, mi a helyzet vele. "A transzneműségről nem találtam semmit. Amiatt, hogy senki nem mondta el nekem, hogy ezzel nincs semmi baj, úgy éreztem, nem vagyok normális" - mondta. Úgy véli, olyan heteroszexuális emberek hoznak döntést az életéről, akik egy percig sem gondoltak bele, hogy mit élhet át egy transznemű fiatal.
Európa legeleslegfontosabb Pride-ján vagyunk ma, mondta Vladimir Luxuria, az Európai Parlament első transznemű képviselője, második felszólalóként. "A nevem Vlagyimir. De nem Putyin" - viccelődött angol nyelven. A képviselő közvetlenül Orbán miniszterelnöknek címezte a beszédét. Azt üzente:
Nem akarjuk a heteroszexuális fiatalokat meleggé vagy transzneművé tenni, hanem azt akarjuk, hogy a gyermekek ne váljanak gyűlölettel teli felnőttekké.
Hegedűs Máté Pride-szervező, aktivista szerint körülbelül 30 ezren vannak ma a felvonuláson. "Hatalmas figyelem irányul most Magyarországra és a magyar LMBTQ-emberek helyzetére. Ami itt történik, megtörtént már sok helyen. A gyűlölet, félelem és kapzsiság vezérelte emberek nem csak Magyarországon fordulnak az LMBTQ-közösségek ellen. Gimnazista korom óta hallom, nem csak barátaimtól, ismerőseimtől, hogy szeretnének elmenni innen külföldre. Én viszont, mióta elkezdtem LMBTQ-szervezeteknél dolgozni, eldöntöttem, hogy nem megyek el. Ez az elhatározás akkor ingott meg először, amikor tavaly elfogadták a 33-as paragrafust" - mondta Hegedűs, aki szociálpedagógusnak tanul, amivel kifejezett célja, hogy a következő generációkat segítse.
Úgy véli, ha a kormány valóban a gyerekekért dolgozna, nem a család fogalmát próbálná egy szűk dobozba bepasszírozni, hanem javítaná például az ellátórendszert, amelybe ő is számos alkalommal bepillanthatott.
Hozzátette: azt szeretnék elérni, hogy világos legyen, az LMBTQ-fiatalok nincsenek egyedül, és van hely a számukra a közösségben. "Mi egy tettrekész közösség vagyunk, akik nem hagyják, hogy a kormány tovább szítsa ellenük a gyűlöletet" - mondta, a résztvevőket pedig megkérte, hogy támogassák LMBTQ-barátaikat, és szavazzanak az ellenzéki összefogás jelöltjeire az előválasztáson.
A házigazda azt mondja, úgy tudja, "pártunk és kormányunk bekamerázta a helyszínt, hogy lássák, mennyi buzi van jelen". Az első felszólaló Hegedűs Máté aktivista.