Élet+Stílus hvg.hu 2021. március. 03. 08:45

Magyar kutató vezetésével tesztelték a Novavax koronavírus elleni vakcináját

A Semmelweis Egyetem honlapjának beszélt a koronavírus elleni vakcina tesztjein dolgozó Bári Eszter a magyarországi egyetemi éveiről, arról, hogy hogyan került a bolygó másik felére, és a járvány elleni oltóanyag fejlesztéséről.

Jelenleg is elemzik Ausztráliában a koronavírus elleni Novavax vakcina második tesztfázisának eredményeit – ezt a tesztfázist egy magyar kutató, Bári Eszter irányította. Vele közölt most interjút a Semmelweis.hu.

Bári Eszter az egykori egyeteme honlapjának nyilatkozva arról beszélt: szülész-nőgyógyásznak készült, de egyetemistaként súlyos fémallergiája lett, emiatt nem lehetett gyakorló orvos, megelőző orvostant tanult tovább. 2005 után a madárinfluenza-járványra való magyarországi felkészülésen is dolgozott. Annak az évtizednek a végén Németországba költözött, egy nemzetközi kutatásirányító cég első magyar dolgozója lett, kilenc éve pedig Ausztráliában kapta meg egy német orvosi eszközöket gyártó cég kutatásirányítói pozícióját.

Egy világjárvány természetesen új helyzet számomra, így izgalommal és kíváncsian fogadtam el a felkérést a Covid-vakcina kipróbálásának az irányítására

– mondta. Miután az ottani második tesztfázis adatbázisát tavaly decemberben lezárták, arra kapott felkérést, hogy az Egyesült Királyságban futó harmadik tesztfázis adatainak orvosi felügyeletét végezze. Ez 89 százalékban bizonyult hatékonynak a vírus Nagy-Britanniában megjelent variánsával szemben.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.